Aukcje o prawa do transmisji telewizyjnych na żywo z rozgrywek angielskiej Premier League wkraczają w drugą rundę, do której – według pewnych doniesień – ma wkroczyć arabska telewizja Al-Jazeera konkurując z BSkyB i sportowym kanałem ESPN- pisze portal advanced-television.com.

Stawką są prawa do transmisji 154 meczów Premier League w jednym sezonie przez trzy kolejne lata poczynając od sierpnia 2013. Przetarg ma rozpocząć się dzisiaj i wiele na to wskazuje, że zwycięzca może być ogłoszony tego samego dnia, ale jeden nadawca nie otrzyma zgody na transmisję więcej niż 116 rozgrywek.

Ponieważ panuje opinia, że kanał sportowy ESPN nie jest zainteresowany walką z brytyjską telewizją satelitarną BSkyB o większościowy udział w transmisjach na żywo, do drugiej rundy aukcji doszło z powodu pojawienia się nowego konkurenta – arabskiego nadawcy z Kataru.

Al-Jazeera Sports ma już swój przyczółek na Wyspach, gdzie korzysta z studiów telewizji ITV do przygotowywania anglojęzycznych komentarzy do piłkarskich meczów, z udziałem m.in. Gary’ego Linekera. Odbiorcami tych przekazów są obcokrajowcy rezydujący na Bliskim Wschodzie.

W zeszłym roku Al-Jazeera zaszokowała francuskich nadawców, rzucając wyzwanie telewizji Canal+ i zdobywając prawa do transmisji z rozgrywek piłkarskich na żywo, w tym z Euro 2012 i Euro 2016, Ligi Mistrzów i Pucharu Anglii. Od 1 czerwca arabski nadawca uruchomił swój kanał we Francji.