Umowy kredytowe wypowiedziały spółce: HSBC Bank Polska, Bank Gospodarki Żywnościowej, ING Bank Śląski oraz Polski Bank Przedsiębiorczości (który w ub.r. zanotował stratę z powodu obligacji innej firmy budowlanej – DSS).

Niemal równocześnie natychmiastowego wykupu obligacji zażądały od PBG Amplico PTE i Idea TFI. Towarzystwo emerytalne chce wykupu papierów o wartości nominalnej 60 mln zł. W przypadku TFI chodzi o papiery o wartości 55 mln zł.

Wypowiedzenie umów kredytowych może pozwolić na szybkie zajęcie zabezpieczeń, jakie ustaliły w umowach z PBG kredytujące firmę banki. Instytucje finansowe znalazłyby się wówczas w lepszej sytuacji od pozostałych wierzycieli spółki. PBG w swoim wniosku zgłosiło wierzytelności 1,5 tys. podmiotów na kwotę 1,46 mld zł.

Poza PBG wnioski o upadłość układową złożyły w tym tygodniu kontrolowane przez firmę Hydrobudowa i Aprivia. Pierwsza jest winna 18 tys. podmiotów 1,23 mld zł, a druga ma zobowiązania na kwotę 234 mln zł. Przyjęcie propozycji układowej PBG zmniejszyłoby długi grupy o mniej więcej jedną trzecią, do ok. 2 mld zł. – W upadłości likwidacyjnej straty wierzycieli byłyby znacznie większe – ocenia Maciej Stokłosa z DI BRE. Szacuje, że w swoich propozycjach układowych wierzyciele będą dążyć do znacznie mniejszej redukcji zadłużenia.

Informacje o wypowiedzeniu umów doprowadziły do kolejnej gwałtownej wyprzedaży akcji PBG. W środę kurs spółki spadł o 15,4 proc. do 6,65 zł. Hydrobudowa straciła 9,5 proc., a za jedną akcję firmy na środowym zamknięciu płacono 19 gr. Dzień wcześniej kursy spółek spadły o odpowiednio 46,3 proc. i 38,2 proc.

Do grupy PBG należy również Rafako, którego spółką zależną jest Energomontaż-Południe. Tej drugiej firmie ING Lease, należące do ING Banku Śląskiego, wypowiedziało umowy leasingowe. Samo Rafako we wtorek informowało, że wnioski o upadłość układową PBG czy Hydrobudowy „nie będą miały znaczącego negatywnego wpływu na działalność operacyjną”.

32 fundusze inwestycyjne, które kupiły obligacje PBG, mogą stracić na ogłoszeniu upadłości układowej spółki

500 mln zł zainwestowały fundusze inwestycyjne w obligacje PBG