Marka Zuckerberga, współzałożyciela i dyrektora zarządzającego Facebooka nie ma juz w gronie 40 najbogatszych ludzi na świecie.

Majątek 28-latka skurczył się do kwoty 14,7 mld dolarów ze stawki 16,2 mld dolarów na dzień 25 maja, gdyż akcje największego na świecie portalu społecznościowego spadły we wtorek o 9,6 proc. do 28,84 dolarów za jeden papier. To powiększyło straty do 24 proc. w porównaniu z ceną debitu, który staje się najgorszą pierwotną ofertą publiczną w okresie minionych dziesięciu lat.

„Jest to oczywiste odzwierciedlenie faktu, że wyemitowano zbyt wiele akcji, że ich wycena była agresywna i że wielu ludzi, którzy tłoczyli się w kolejce do kupna w rzeczywistości nie mieli zamiaru przytrzymywać tych walorów” – mówi Jack Ablin, główny szef inwestycyjny BMO Harris Private Bank w Chicago.

W dniu debiutu, 18 maja akcje Facebooka ma zamknięciu osiągnęły stawkę 38,23 dolarów, dając wycenę majątku Zuckerberga na poziomie 19,4 mld dolarów. Ze wskaźnikiem cena do zysku (P/E) rzędu 83,1, walory Facebooka okazały się droższe od akcji aż 99 proc. firm notowanych na indeksie Standard & Poor’s 500.

Zuckerberg znajduje się obecnie w tyle o 800 mln dolarów za Luisem Carlosem Sarmiento, najbogatszym Kolumbijczykiem, który kontroluje jedną czwartą sektora finansowego tego kraju. Jego majątek szacowany na 15,5 mld dolarów zapewnia mu 40. pozycję w indeksie miliarderów Bloomberga, Bloomberg Billionaires Index, aktualizowanym codziennie według wskazań rynku rankingu najbogatszych ludzi świata.