Nowojorska giełda NYSE Euronext może rozważyć przejęcie warszawskiej GPW w przyszłości, jeśli pojawi się taka sposobność – powiedział wiceprezes NYSE Dominique Cerutii w rozmowie z telewizją TVN CNBC.

NYSE Euronext nie prowadzi wprawdzie rozmów w sprawie kupna warszawskiej giełdy, natomiast rozszerza współpracę techniczną z największym parkietem w regionie – oświadczył Cerutii cytowany przez agencję Bloomberg.

Nowojorska giełda jest wiodącym na świecie operatorem rynków finansowych i dostawcą innowacyjnych technologii handlowych. Giełdy należące do spółki w Europie i USA handlują akcjami, kontraktami, opcjami, walutami oraz produktami finansowymi. Około 8000 notowanych papierów wartościowych – na NYSE, NYSE Euronext, NYSE MKT, NYSE Alternext i NYSE Arca –stanowi jedną trzecią globalnego rynku kapitałowego, charakteryzując się zarazem największą płynnością na świecie.

W lutym tego roku Komisja Europejska zablokowała planowane połączenie niemieckiej Deutsche Boerse z giełdą nowojorską (NYSE Euronext), w wyniku którego miałaby powstać największa giełda na świecie

KE uznała, że taka fuzja byłaby szkodliwa dla wolnej konkurencji. Wskazano m.in., że giełda, która powstałaby z połączenia Deutsche Boerse i NYSE Euronext, kontrolowałaby ponad 90 proc. handlu europejskimi instrumentami pochodnymi. Taka dominacja praktycznie uniemożliwiałaby konkurencji rywalizację.
Była to już trzecia nieudana próba połączenia obu giełd.