Orange, jako oficjalny partner technologiczny UEFA na EURO 2012 zapewnia rozwiązania informatyczne na stadionach oraz sieć i usługi, z których skorzystają nadawcy transmitujący turniej na cały świat. Operator stworzył m.in. IBC - Międzynarodowe Centrum Nadawcze, które będzie transmitowało obraz i dźwięk do ponad 200 krajów na całym świecie.

Na potrzeby obsługi turnieju Orange wdrożył także nową generację sieci ROADM, która zapewni transmisję sygnału audio i wideo. Operator wyposażył stadiony w Polsce w niemal 1 tys. 260 stanowisk dziennikarskich. Dostarczył też m.in.: 1 tys. 500 telefonów IP (wykorzystują technologię cyfrową VoIP, umożliwiająca przesyłanie dźwięków mowy za pomocą łączy internetowych), 1 tys. 279 monitorów LCD, 6 tys. 661 dostępów LAN (sieć internetowa), 1 tys. 182 laptopów, 1 tys. 79 telewizorów. Połączy je 380 km kabli.

Dla przykładu we Wrocławiu Orange w pełni wyposażył m.in. Main Telco Room - serce technologiczne obiektu - pomieszczenie, w którym znajdują się główne urządzenia transmisyjne. Zbudował też centrum dziennikarskie, które wyposażył w 514 stanowisk z dostępem do internetu, w tym 200 z internetem bezprzewodowym. Przygotował też ponad 270 stanowisk komentatorskich dla ponad 200 stacji radiowych i telewizyjnych. Podobnej wielkości inwestycje były w Poznaniu, Gdańsku i Warszawie.

"Na stadionie we Wrocławiu położyliśmy kilkadziesiąt kilometrów kabli telekomunikacyjnych. Jednocześnie fotoreporterzy będą mogli skorzystać łącznie ze 150 stanowisk dostępu do internetu, które będą dostępne blisko płyty stadionu. Dzięki nim w ciągu kilku sekund będą mogli przesłać zrobione przed chwilą zdjęcia do swoich redakcji - powiedział Paweł Raszeja, manager Orange Polska odpowiedzialny za prace na wrocławskim obiekcie. Dodał, że nad niezawodnością systemu będzie czuwało 50-60 pracowników Orange.

Zupełnie inną kwestią niż partnerstwo technologiczne Orange z UEFA jest zapewnienie sprawnej łączności dla kibiców na wszystkich stadionach oraz wokół nich. Chodzi o uniknięcie sytuacji, w której nie można się z kimś połączyć, czy wysłać SMS-a. Tutaj odpowiedzialni są wszyscy operatorzy komórkowi. Na każdym ze stadionów był wybrany jeden tzw. wiodący operator telekomunikacyjny, odpowiadający za przygotowanie infrastruktury (zasilanie, anteny), do której potem podłączali się pozostali. W tej sposób T-Mobile przygotował stadion w Gdańsku, Plus w Warszawie, Play w Poznań, a Orange we Wrocław. Dla przykładu na tej ostatniej arenie Orange zainstalował 12 dodatkowych anten nadawczych, dzięki którym możliwe będzie obsłużenie zwiększonej liczby połączeń i transmisji danych w sieciach komórkowych.

Za stadion w Gdańsku odpowiedzialna była Polska Telefonia Cyfrowa (T-Mobile). Członek zarządu spółki Milan Zika poinformował PAP, że w sierpniu 2011 operator uruchomił infrastrukturę dla telefonii komórkowej na tym stadionie. "W obiekcie zainstalowano 66 anten, użyto 4 km kabli i 2 km światłowodu. Tak przygotowana infrastruktura ma za zadanie zapewnić kibicom bezproblemowe korzystanie z usług telekomunikacyjnych. Rozkład ruchu podczas meczu można porównać do nocy Sylwestrowej. Jak uczą doświadczenia operatorów, zarówno z grupy DT (Deutsche Telekom - PAP), jak i innych w czasie trwania meczu ruch jest stosunkowo niewielki, natomiast podczas przerw, jak i po zakończonym meczu bardzo wzrasta" - zaznaczył.

Dodał, że w związku z przygotowaniami do turnieju Euro 2012 PTC powiększyła pojemności sieci na kilkuset stacjach bazowych, w tym kilkudziesięciu w tzw. fan-zone'ach, czyli miejscach o największych skupiskach kibiców oraz zbudowała kilkadziesiąt nowych stacji bazowych w miejscach związanych z Euro 2012 i traktach komunikacyjnych w całym kraju. "Jak zwykle także w przypadku tego rodzaju imprez masowych wykorzystamy do ich obsługi również mobilne stacje bazowe" - podkreślił.

Również Plus deklaruje, że przygotował swoją sieć do wzmożonego ruchu i jest gotowy do Euro 2012. Spółka była odpowiedzialna za prace przy budowie infrastruktury na Stadionie Narodowym w Warszawie. Zakończyły się one pod koniec kwietnia. Jak informują przedstawiciele spółki, łącznie na stadionie jest prawie 190 anten, tak by zapewnić zasięg z każdego miejsca. Działanie sieci było też testowane podczas meczów Polska - Portugalia oraz Legia - Sevilla, i - jak informuje Plus - instalacja pracowała bez zarzutów. Spółka rozbudowała też i zbudowała nowe stacje bazowe w rejonie Placu Defilad w Warszawie (obszar Strefy Kibica).

Rzecznik Play Marcin Gruszka poinformował z kolei PAP, że dwa miesiące trwały prace na poznańskim stadionie. Położono na nim 6,1 km kabli teletechnicznych i znajduje się na nim 137 anten. "Naszą rolą było przygotowanie infrastruktury dla widzów. Stadion jest gotowy" - podkreślił.