Sieć komórkowa szuka twórców aplikacji, które będą dla niej nowym źródłem przychodów.
ikona lupy />
Najczęstsze źródła finansowania młodych firm / DGP
Operator uruchomił właśnie stronę dla twórców start -upów. Za jej pośrednictwem można zgłaszać pomysły na aplikacje lub wystartować w ogłoszonych przez sieć konkursach na trzy projekty. Jakie?
Chodzi o aplikacje na urządzenia z systemem Android, które wykryją, w jakim kraju znajduje się właściciel telefonu, i dostarczą aktualne kursy walut, numery telefonów ambasad czy nagłówki poczty e-mail; umożliwią odczytywanie i przechowywanie kodów obrazkowych QR oraz pozwolą na korzystanie z Facebooka za pomocą feature phone’ów, czyli niesmartfonów. Równolegle ruszył konkurs na aplikację mobilna o tematyce lifestylowej, zielonej technologii oraz komunikatorów. Wygrać można od 10 tys. do nawet 50 tys. zł.
– To dopiero początek. Czekamy też na propozycje start-upów tworzących rozwiązania mobilne w takich obszarach, jak e-commerce, geolokalizacja, społeczności czy multimedia – mówi DGP Jakub Probola, kierownik działu innowacyjności T-Mobile. Co do kwot nie ma ograniczeń. – Wszystko zależy od pomysłu. Liczymy, że pojawią się takie, w które będziemy chcieli już na samym początku zaangażować się bardziej i wypracować korzystny dla obu stron model współpracy – zaznacza Probola.
Oprócz pieniędzy operator zapewnia również możliwość promocji aplikacji. – Nie ma szybszego dotarcia do jak największej grupy potencjalnych klientów niż wsparcie sieci komórkowej – dodaje.
Inwestycje sieci komórkowych w start-upy to nowy trend na rynku. Polska inicjatywa T-Mobile to element globalnej strategii właściciela Deutsche Telekom. W internetowe firmy inwestuje też, na razie globalnie, Orange, który niedawno wyłożył 150 mln euro razem z grupą reklamową Publicis. Swój inkubator uruchomiła też hiszpańska Telefonica. Sieci komórkowe szukają w ten sposób pomysłów na aplikacje, które w erze mobilnego internetu mogą być dla nich dodatkowym źródłem przychodów dzięki opłatom za korzystanie z usług, lub po prostu sposobem na utrzymanie klientów.
– Takie postawiliśmy sobie zadanie: wyszukiwać innowacyjne koncepcje, które chętnie wesprzemy, i realizować je wspólnie z partnerami – mówi o inwestycjach w start-upy DGP Milan Zika, członek zarządu T-Mobile w Polsce odpowiedzialny za technologie i innowacje.
Oprócz sieci w start-upy inwestują głównie fundusze venture capital, których działa w Polsce ok. 50. Ich liczba wzrośnie, bo Krajowy Fundusz Kapitałowy ogłosił właśnie kolejny konkurs, w którym przeznaczy na dofinansowanie nowych podmiotów co najmniej 80 mln zł.