Do 15 maja do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło 1 mln 238 tys. wniosków od rolników ubiegających się o unijne dopłaty do ziemi - poinformował PAP w środę Departament Komunikacji Społecznej ARiMR.

Należy się jednak spodziewać większej liczby wniosków, gdyż część rolników dokumenty wysłała pocztą. Ostateczne dane będą znane za ok. 2 tygodnie. W ubiegłym roku Agencja otrzymała ok. 1 mln 360 tys. wniosków, a w 2010 r. - 1 mln 375 tys.

Po raz drugi w tym roku rolnicy mogli przekazać wniosek przez internet. Jednak ten sposób komunikowania się z ARiMR jest nadal mało popularny - stwierdził Paweł Wojcieszak Z Departamentu Komunikacji Społecznej. Po to, by można było przekazać wniosek o dopłaty bezpośrednie drogą elektroniczną, trzeba było uprzednio otrzymać stosowany login z biura powiatowego Agencji. W tym roku o nadanie loginu wystąpiło ponad 2 tys. rolników. W ubiegłym roku uzyskało dostęp ponad 1 mln osób.

Rolnicy, którzy z różnych względów nie zdążyli ze złożeniem dokumentów w podstawowym terminie, mogą to jeszcze zrobić do 11 czerwca, ale za każdy dzień opóźnienia dopłaty będą pomniejszane o 1 proc.

W przypadku, gdy rolnik stwierdzi, że pomylił się przy wypełnianiu wniosku lub chce go uzupełnić, ma prawo to zrobić. Jeżeli złoży korektę wniosku w ARiMR do 31 maja 2012 r., wówczas może liczyć na otrzymanie dopłat w pełnej wysokości. Jeżeli poprawiony wniosek dostarczy do Agencji po tym terminie, ale nie później niż do 11 czerwca, należne dopłaty będą obniżone o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.

W roku 2012 r. z tytułu dopłat bezpośrednich polscy rolnicy mogą otrzymać ok. 3,4 mld euro. Za ubiegły rok na dopłaty ARiMR miała 14,3 mld zł.