Maj to miesiąc, w którym wzrasta sprzedaż urządzeń elektronicznych, głównie ze względu na komunie czy prezenty dla maturzystów. Coraz więcej osób wybiera na popularne wśród młodzieży tablety. Sprawdźmy, jak najtaniej można je kupić na przykładzie Nowego iPada 4G i Samsunga Galaxy Tab 10.1.
Samsung nie jest zadowolony ze sprzedaży swoich tabletów / Bloomberg / Jean Chung

W 2011 roku na całym świecie sprzedano 60 milionów tabletów, w 2012 roku ta liczba ma się podwoić. Największy udział w tym rynku, bo aż 2/3, ma Apple. W sprzedaży tabletów głównym aspirującym do pokonania amerykańskiej firmy jest Samsung z cała gamą sprzętu pod nazwą Galaxy Tab.

Najnowszy produkt koncernu z Cupertino tylko w ciągu pierwszego weekendu zanotowało sprzedaż na poziomie 3 mln sztuk na świecie. W Polsce nowy iPad 4G pojawił się w sprzedaży 22 marca 2012 r. i choć Apple nie podaje danych regionalnych o sprzedaży, to można się spodziewać, że nowy tablet jest najbardziej pożądanym urządzeniem tego typu na rynku. Nowoczesny wyświetlacz, design i najnowsza technologia, tylko ta cena…

Jak wiadomo, produkt Apple nie należy do najtańszych. Cena u oficjalnego sprzedawcy produktów z jabłuszkiem np. iSpot, jak i w sieciach sklepów ze sprzętem elektronicznym typu RTV Euro AGD to 2,5 tys. złotych za wersję o pojemności 16GB, lecz aby w pełni cieszyć się z urządzenia, będziemy zmuszeni zakupić wersje o większej pojemności dysku tj. 32 GB lub 64 GB, które kosztują odpowiednio ok. 3 tys. zł i 3,3 tys. złotych.

Samsung próbuje walczyć z nowoczesną technologią Apple serią tabletów Galaxy Tab, której sztandarowym produktem jest wersja GT-P7500 o przekątnej ekranu 10.1 cala. Koreański koncern, który na każdym kroku oskarżany jest o plagiat niektórych rozwiązań w urządzeniach Apple, nic sobie z tego nie robi i atakuje swojego rywala ceną. Nadal jednak sprzedaż tabletu Galaxy nie jest zadowalająca.

Co jednak jeśli nie stać nas na wyłożenie z kieszeni, ot tak kilkuset dolarów na nowoczesny sprzęt? Sprawdźmy, czy opłaci się skorzystać z alternatywnych sposobów zakupu tabletu.

1. Sklep
Zróbmy to na przykładzie najbardziej powszechnego nowego iPada 4G o pojemności 32 GB oraz Samsunga Galaxy Tab 10.1 o pojemności 16 GB. Średnia cena produktu Apple na rynku to ok. 3 tys. złotych, ale bez wewnętrznej karty micro-Sim z internetem mobilnym to urządzenie raczej się nam nie przyda. Kupując taki internet ,tak w Orange jak i w T-mobile, zapłacimy ok. 50 zł miesięcznie za 4GB transferu (jest to najmniejszy możliwy do porównania transfer, kolejne dostępne to m.in. 14GB ). Galaxy Tab 10.1 w polskich sklepach kosztuje ok. 2,2 tys. złotych.

Tak więc za komplet: iPad+ internet mobilny w umowie na 24 m-ce, będziemy musieli zapłacić 3 tys. zł. + 1,2 tys. zł. abonamentu przez cały okres obowiązywania umowy, co daje nam kwotę 4,2 tys. złotych. Natomiast w umowie trzyletniej dorzucimy kolejne 600 zł za abonament.
Za taki zestaw Samsunga + Orange/TMobile zapłacimy ok. 3,4 tys. zł za 24 m-ce i 4 tys. zł za 36 m-cy.

2. Pożyczka gotówkowa
Skoro nie stać nas na bezpośredni zakup sprzętu sposobem pozyskania iPada może być zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Do porównania wybraliśmy kredyty ze stałymi ratami na 24 i 36 m-cy w 6 bankach : Ing BSK, BZWBK, PKO BP, Eurobank, Citihandlowy i Getin Bank. Przy kredycie o wartości 3 tys. zł (iPad) średni koszt kredytu na 24 m-ce wyniósł – 3445,28 złotych. Do tego musimy dodać kwotę wspomnianego abonamentu internetowego więc za naszego iPada zapłacimy łącznie 4.646 zł. To o 450 zł więcej niż zakup bezpośredni w sklepie (w najtańszym w zestawieniu BZ WBK ta kwota wyniosłaby 4459,2, czyli ok. 200 zł różnicy). Jeśli weźmiemy ten sam kredyt na 36 m-cy to średni koszt wyniesie 3.682 zł + 1,8 tys. zł rzeczonego abonamentu, czyli prawie o 700 zł więcej niż w sklepie (BZ WBK - 5188,76).

Wyliczając kredyt na Samsunga, średnia jego cena dla sumy 2,2 tys. zł. wyniosła 2513,76 zł na 24 m-ce i 2674 zł na 36 m-cy. Tym samym za Galaxy w ciągu 2 lat zapłacimy 3713,76 zł (ponad 300 złotych drożej niż w sklepie), a wciągu trzech lat 4474 złote (prawie 500 złotych drożej niż opcja sklepowa).

3. Operator
Czy zakup sprzętu u operatora telefonii komórkowej okaże się złotym środkiem? W Orange podpisując umowę na 24 m-ce z internetem mobilnym w cenie 99 zł, za nowego iPada 32 GB zapłacimy 2.049 zł za sprzęt i 2,4 tys. zł abonamentu, co daje nam kwotę 4.449 zł. Wychodzi więc nieco więcej niż za zakup osobno tabletu w sklepie i abonament u operatora, ale za te 250 złotych różnicy dostajemy dodatkowe 2GB transferu (transfer 6GB w Orange jest minimalny, aby zakupić iPada) i taniej od 50 do 200 zł niż przy kredycie gotówkowym.

Biorąc IPada na 36 m-cy, zapłacimy za niego 1.819 zł + 3,6 tys. zł abonamentu internetowego, co daje nam kwotę 5.419 złotych . To drożej niż u oficjalnego dostawcy Apple o blisko 620 złotych. Ale co ciekawe, kwota ta jest również sporo wyższa od oferty banków, nie tylko od najtańszych w zestawieniu kredytów gotówkowych Eurobanku i BZWBK, ale również od średniego kosztu kredytów wśród pytanych przez nas instytucji finansowych.

Dodać należy tylko jeszcze na koniec, że operator T-Mobile, który nie został ujęty w zestawieniu ze względu na ofertę tylko dwóch wersji iPada 4G : 16GB i 64 GB i to wyłącznie na 3 lata, posiada o wiele korzystniejsze ceny niż Orange w porównywalnym abonamencie (wersja 16GB – 560 zł taniej, a 64GB – 1100 zł taniej).

Jeśli chodzi o Samsunga, to w Orange będziemy musieli wydać na niego 1399 za 24 m-ce i 799 zł za 36 m-cy, co daje nam ok. 3,8 tys. zł. kosztów na 2 i 4,3 tys. na 3 lata przy abonamencie 99 złotych. Drożej niż w sklepie oraz porównywalnie, jeśli skorzystalibyśmy z pożyczki gotówkowej.

I w przypadku Samsunga T-Mobile sprzedaje tylko na trzy lata, ale kupując go w porównywalnym do Orange abonamencie 89 złotych, zapłacimy za tablet nawet o 500 złotych taniej.

Najlepszą ofertę dla Galaxy Tab 10.1 zdaje się mieć Play: 69 zł abonament, dwukrotnie więcej transferu niż daje nawet w wyższej cenie Orange i T-Mobile. A ceny? Na 2 lata koszt wyniósłby 2855 złote , na 3 lata 3383 złote.

Podsumowanie
Oczywistym staje się fakt, że Apple i Samsung najtańsze będą w sklepie, czy to internetowym czy stacjonarnym, tam ceny są najniższe. Dodatkowo można szukać atrakcyjnych ofert na serwisach aukcyjnych typu Allegro, choć tu warto uważać. Często sprzedawcy nie posiadają na stanie sprzętu i dopiero sprowadzają go z USA, Wielkiej Brytanii czy Niemiec, więc musimy się liczyć z opóźnieniami w dostawie. Jeśli chodzi o dokupienie do tabletu Internetu mobilnego, to tak Orange jak i T-Mobile mają zbliżone do siebie oferty.

Jeśli nie posiadamy takiej gotówki, a chcemy zakupić tablet wraz z internetem , to na 24 m-ce bardziej opłaci się nam zakup nowego „jabłuszka” u operatora telefonii komórkowej niż biorąc pożyczkę w banku. Natomiast oferta na trzy lata będzie tańsza, jeśli skorzystamy z pożyczki gotówkowej. Jeśli chodzi o Samsunga, to najlepszą ofertę wydaje się mieć Play, choć jest to oferta promocyjna i może wkrótce zniknąć.