W 2011 roku na całym świecie sprzedano 60 milionów tabletów, w 2012 roku ta liczba ma się podwoić. Największy udział w tym rynku, bo aż 2/3, ma Apple. W sprzedaży tabletów głównym aspirującym do pokonania amerykańskiej firmy jest Samsung z cała gamą sprzętu pod nazwą Galaxy Tab. 

Najnowszy produkt koncernu z Cupertino tylko w ciągu pierwszego weekendu zanotowało sprzedaż na poziomie 3 mln sztuk na świecie. W Polsce nowy iPad 4G pojawił się w sprzedaży 22 marca 2012 r. i choć Apple nie podaje danych regionalnych o sprzedaży, to można się spodziewać, że nowy tablet jest najbardziej pożądanym urządzeniem tego typu na rynku. Nowoczesny wyświetlacz, design i najnowsza technologia, tylko ta cena… 

Jak wiadomo, produkt Apple nie należy do najtańszych. Cena u oficjalnego sprzedawcy produktów z jabłuszkiem np. iSpot, jak i w sieciach sklepów ze sprzętem elektronicznym typu RTV Euro AGD to 2,5 tys. złotych za wersję o pojemności 16GB, lecz aby w pełni cieszyć się z urządzenia, będziemy zmuszeni zakupić wersje o większej pojemności dysku tj. 32 GB lub 64 GB, które kosztują odpowiednio ok. 3 tys. zł i 3,3 tys. złotych. 

Samsung próbuje walczyć z nowoczesną technologią Apple serią tabletów Galaxy Tab, której sztandarowym produktem jest wersja GT-P7500 o przekątnej ekranu 10.1 cala. Koreański koncern, który na każdym kroku oskarżany jest o plagiat niektórych rozwiązań w urządzeniach Apple, nic sobie z tego nie robi i atakuje swojego rywala ceną. Nadal jednak sprzedaż tabletu Galaxy nie jest zadowalająca.

Co jednak jeśli nie stać nas na wyłożenie z kieszeni, ot tak kilkuset dolarów na nowoczesny sprzęt? Sprawdźmy, czy opłaci się skorzystać z alternatywnych sposobów zakupu tabletu. 

1. Sklep
Zróbmy to na przykładzie najbardziej powszechnego nowego iPada 4G o pojemności 32 GB oraz Samsunga Galaxy Tab 10.1 o pojemności 16 GB. Średnia cena produktu Apple na rynku to ok. 3 tys. złotych, ale bez wewnętrznej karty micro-Sim z internetem mobilnym to urządzenie raczej się nam nie przyda. Kupując taki internet ,tak w Orange jak i w T-mobile, zapłacimy ok. 50 zł miesięcznie za 4GB transferu (jest to najmniejszy możliwy do porównania transfer, kolejne dostępne to m.in. 14GB ). Galaxy Tab 10.1 w polskich sklepach kosztuje ok. 2,2 tys. złotych.

Tak więc za komplet: iPad+ internet mobilny w umowie na 24 m-ce, będziemy musieli zapłacić 3 tys. zł. + 1,2 tys. zł. abonamentu przez cały okres obowiązywania umowy, co daje nam kwotę 4,2 tys. złotych. Natomiast w umowie trzyletniej dorzucimy kolejne 600 zł za abonament.
Za taki zestaw Samsunga + Orange/TMobile zapłacimy ok. 3,4 tys. zł za 24 m-ce i 4 tys. zł za 36 m-cy.

2. Pożyczka gotówkowa
Skoro nie stać nas na bezpośredni zakup sprzętu sposobem pozyskania iPada może być zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Do porównania wybraliśmy kredyty ze stałymi ratami na 24 i 36 m-cy w 6 bankach : Ing BSK, BZWBK, PKO BP, Eurobank, Citihandlowy i Getin Bank. Przy kredycie o wartości 3 tys. zł (iPad) średni koszt kredytu na 24 m-ce wyniósł – 3445,28 złotych. Do tego musimy dodać kwotę wspomnianego abonamentu internetowego więc za naszego iPada zapłacimy łącznie 4.646 zł. To o 450 zł więcej niż zakup bezpośredni w sklepie (w najtańszym w zestawieniu BZ WBK ta kwota wyniosłaby 4459,2, czyli ok. 200 zł różnicy). Jeśli weźmiemy ten sam kredyt na 36 m-cy to średni koszt wyniesie 3.682 zł + 1,8 tys. zł rzeczonego abonamentu, czyli prawie o 700 zł więcej niż w sklepie (BZ WBK - 5188,76).

Wyliczając kredyt na Samsunga, średnia jego cena dla sumy 2,2 tys. zł. wyniosła 2513,76 zł na 24 m-ce i 2674 zł na 36 m-cy. Tym samym za Galaxy w ciągu 2 lat zapłacimy 3713,76 zł (ponad 300 złotych drożej niż w sklepie), a wciągu trzech lat 4474 złote (prawie 500 złotych drożej niż opcja sklepowa).

3. Operator
Czy zakup sprzętu u operatora telefonii komórkowej okaże się złotym środkiem? W Orange podpisując umowę na 24 m-ce z internetem mobilnym w cenie 99 zł, za nowego iPada 32 GB zapłacimy 2.049 zł za sprzęt i 2,4 tys. zł abonamentu, co daje nam kwotę 4.449 zł. Wychodzi więc nieco więcej niż za zakup osobno tabletu w sklepie i abonament u operatora, ale za te 250 złotych różnicy dostajemy dodatkowe 2GB transferu (transfer 6GB w Orange jest minimalny, aby zakupić iPada) i taniej od 50 do 200 zł niż przy kredycie gotówkowym.

Biorąc IPada na 36 m-cy, zapłacimy za niego 1.819 zł + 3,6 tys. zł abonamentu internetowego, co daje nam kwotę 5.419 złotych . To drożej niż u oficjalnego dostawcy Apple o blisko 620 złotych. Ale co ciekawe, kwota ta jest również sporo wyższa od oferty banków, nie tylko od najtańszych w zestawieniu kredytów gotówkowych Eurobanku i BZWBK, ale również od średniego kosztu kredytów wśród pytanych przez nas instytucji finansowych. 

Dodać należy tylko jeszcze na koniec, że operator T-Mobile, który nie został ujęty w zestawieniu ze względu na ofertę tylko dwóch wersji iPada 4G : 16GB i 64 GB i to wyłącznie na 3 lata, posiada o wiele korzystniejsze ceny niż Orange w porównywalnym abonamencie (wersja 16GB – 560 zł taniej, a 64GB – 1100 zł taniej).

Jeśli chodzi o Samsunga, to w Orange będziemy musieli wydać na niego 1399 za 24 m-ce i 799 zł za 36 m-cy, co daje nam ok. 3,8 tys. zł. kosztów na 2 i 4,3 tys. na 3 lata przy abonamencie 99 złotych. Drożej niż w sklepie oraz porównywalnie, jeśli skorzystalibyśmy z pożyczki gotówkowej.

I w przypadku Samsunga T-Mobile sprzedaje tylko na trzy lata, ale kupując go w porównywalnym do Orange abonamencie 89 złotych, zapłacimy za tablet nawet o 500 złotych taniej.

Najlepszą ofertę dla Galaxy Tab 10.1 zdaje się mieć Play: 69 zł abonament, dwukrotnie więcej transferu niż daje nawet w wyższej cenie Orange i T-Mobile. A ceny? Na 2 lata koszt wyniósłby 2855 złote , na 3 lata 3383 złote. 

Podsumowanie
Oczywistym staje się fakt, że Apple i Samsung najtańsze będą w sklepie, czy to internetowym czy stacjonarnym, tam ceny są najniższe. Dodatkowo można szukać atrakcyjnych ofert na serwisach aukcyjnych typu Allegro, choć tu warto uważać. Często sprzedawcy nie posiadają na stanie sprzętu i dopiero sprowadzają go z USA, Wielkiej Brytanii czy Niemiec, więc musimy się liczyć z opóźnieniami w dostawie. Jeśli chodzi o dokupienie do tabletu Internetu mobilnego, to tak Orange jak i T-Mobile mają zbliżone do siebie oferty.

Jeśli nie posiadamy takiej gotówki, a chcemy zakupić tablet wraz z internetem , to na 24 m-ce bardziej opłaci się nam zakup nowego „jabłuszka” u operatora telefonii komórkowej niż biorąc pożyczkę w banku. Natomiast oferta na trzy lata będzie tańsza, jeśli skorzystamy z pożyczki gotówkowej. Jeśli chodzi o Samsunga, to najlepszą ofertę wydaje się mieć Play, choć jest to oferta promocyjna i może wkrótce zniknąć.