Grupa medialna TVN zamierza sprzedać pakiet 75% akcji Grupy Onet i podpisać umowę w tej sprawie w czerwcu, poinformował prezes Markus Telenbach. Wcześniej spółka informowała, ze prowadzi negocjacje w tej sprawie z Ringier Axel Springer.

"Chcemy sprzedać pakiet większościowy 75% akcji za gotówkę" - powiedział Tellenbach na konferencji z analitykami i dziennikarzami. Dodał, że spodziewa się finalizacji rozmów na przełomie maja i czerwca i podpisania umowy w czerwcu.
W prezentacji dla inwestorów TVN informował, ze wykorzysta środki ze sprzedaży Onetu do redukcji zadłużenia.

"Te rozmowy są obecnie w toku i z perspektywy dnia dzisiejszego spodziewam się, że zakończą się sukcesem, a warunki transakcji będą zgodne z oczekiwaniami rynku" - powiedział Tellenbach na konferencji.

Sprzedaż Onetu pozwoli zmniejszyć długi grupy TVN

Wcześniej, cytowany w komunikacie, zapowiedział, że w przypadku dojścia do korzystnego porozumienia w sprawie sprzedaży spółki Onet, zarząd "zamierza znacząco zmniejszyć zadłużenie grupy TVN i tym samym poprawić generowane przepływy pieniężne".

W połowie kwietnia TVN poinformował, że podejmie negocjacje z Ringier Axel Springer Media ws. strategicznego partnerstwa w Grupie Onet.pl. Spółka zapewniła, że zamierza zachować mniejszościowy udział i być nadal zaangażowana w rozwój wspólnego przedsięwzięcia.

TVN jest nadawcą telewizyjnym, nadającym dziesięć kanałów telewizyjnych, właścicielem platformy cyfrowej "n" oraz portalu Onet.pl.

Grupa Onet.pl jest częścią grupy TVN, której większościowym udziałowcem jest holding ITI, założony w 1984 r. przez Jana Wejcherta i Mariusza Waltera, do których w 1991 r. dołączył Bruno Valsangiacomo. Początkowo ITI zajmowało się importem i eksportem sprzętu elektronicznego, prowadzeniem agencji reklamowej, dystrybucją filmów kinowych i na kasetach wideo, a także produkcją i sprzedażą chipsów oraz polepszaczy do pieczywa.

Grupa TVN powstała w 1995 r. W październiku 1997 r. o godz. 19 ruszył bezpłatny kanał telewizyjny TVN. Pierwszą audycją - po półgodzinnej relacji z uroczystego otwarcia stacji - był program informacyjny "Fakty", prowadzony wówczas przez Tomasza Lisa.

Stopniowo ITI wycofywał się z działalności pozamedialnej - w 1999 r. holding sprzedał udziały w agencji reklamowej, a pod koniec 2000 r. udziały w firmach należących do branży spożywczej. Od 2001 r. powstało kilka kolejnych kanałów telewizyjnych sygnowanych marką TVN, w tym TVN24 - pierwsza całodobowa polska stacja informacyjna.

Grupa TVN jest właścicielem Grupy Onet; pakiet kontrolny spółki Onet.pl grupa ITI nabyła w 2001 r. Serwisy tematyczne prowadzone przez Onet to m.in. wiadomości, sport, biznes czy moto. Odwiedza je miesięcznie prawie 14 mln użytkowników, czyli ponad 72 proc. wszystkich korzystających z internetu w Polsce. Wśród projektów Onetu jest też adresowy lokalizator internetowy Zumi.pl, portal randkowy Sympatia.pl, platforma blogowa Blog.pl oraz portal poświęcony gwiazdom show-biznesu Plejada.pl. Ponadto istnieje platforma multimedialna Onet.tv, stanowiąca zbiór klipów wideo, programów telewizyjnych i kanałów tematycznych. Grupa TVN jest też właścicielem utworzonej w październiku 2006 r. cyfrowej platformy "n".

W lipcu ub.r. holding ITI poinformował, że rozważa różne opcje dotyczące ewentualnej sprzedaży całego posiadanego przez niego pośrednio pakietu akcji TVN. W grudniu 2011 r. Grupa TVN podała, że zarząd Grupy podpisał ostateczną umowę z Canal+ dotyczącą połączenia platform telewizji satelitarnej "n" z Cyfrą+. W tym samym miesiącu rezygnację z funkcji członka zarządu TVN i członka zarządu Grupy Onet złożył Łukasz Wejchert - syn zmarłego w październiku 2009 r. współzałożyciela ITI Jana Wejcherta.

Ringier Axel Springer Media AG jest grupą multimedialną zarządzającą ponad 70 tytułami prasowymi i realizującą ponad 60 przedsięwzięć cyfrowych na rynkach Polski, Czech, Słowacji i Serbii.