Obligacje w złotych spadły w kwietniu o 0,6 proc. w przeliczeniu na dolary po 14-proc. wzroście w okresie poprzednich trzech miesięcy. Dopłaty do zysków z polskich dziesięciolatek w relacji do niemieckich bundów zwiększyły się średnio w zeszłym miesiącu do 378 punktów bazowych, najwięcej od stycznia – wynika z danych zgromadzonych przez agencję Bloomberg.

„Nieporozumienia w łonie koalicji w sprawie cięć zaciemniają perspektywy rozwiązywania zasadniczych problemów, takich jak wysokie bezrobocie oraz zmniejszają szanse podniesienia ratingu” – napisał pod koniec kwietnia Jamie Reusche, analityk agencji Moody’s.

Polityka przeszkodzi planom fiskalnym rządu

“Polityczne pole manewru dla wdrożenia dalszych reform jest bardzo ograniczone. Istnieje wiele przeciwności, które zagrażają planom fiskalnym” – mówi Luis Costa, strateg rynków wschodzących w Citigroup w Londynie

Inwestorzy na całym świecie znowu odwracają się od bardziej ryzykownych aktywów głownie wskutek narastających obaw, że Hiszpania może już wkrótce potrzebować pomocy ratunkowej identycznej, jak w przypadku Grecji, Portugalii I Irlandii. 

„Bardzo słuszne agencje ratingowe znacznie surowiej oceniają perspektywy ratingu Polski, gdyż jest to dla rządu argument na rzecz kontynuacji fiskalnych oszczędności i fiskalnej dyscypliny” – podkreśla Esther Law, dyrektor strategii rynków wschodzących Societe Generale w Londynie – “I za tym właśnie opowiadają się posiadacze obligacji”.