Przegląd banków strefy euro mityguje obawy, że do Eurolandu nadciąga krach kredytowy. Tylko 9 proc. spośród 131 banków regionu zaostrzyło w okresie ostatnich trzech miesięcy warunki udzielania pożyczek – wynika z kwartalnego raportu Europejskiego Banku Centralnego.

Dane te sugerują, że nadzwyczajne pożyczki dostarczone przez EBC przyczyniły się do wyhamowania nagłej posuchy kredytowej. Ale Mario Draghi, prezes EBC przypomniał, że prognozy gospodarcze dla strefy euro na ten rok sa bardzo mizerne – relacjonuje serwis BBC.

“Dostępne wskaźniki za pierwszy kwartał 2012 roku na ogół potwierdzają stabilizację aktywności gospodarczej na niskim poziomie” – powiedział szef EBC. Draghi jednak ostrzegł, że pomimo większej gotowości banków do udzielania kredytów, popyt na pożyczki ze strony biznesu najpewniej pozostanie zdławiony.

EBC poczynając od grudnia udostępniła bankom komercyjnym strefy euro ponad 1 bilion euro w formie trzyletnich pożyczek w celu powstrzymania wielkiego kryzysu bankowego, który groził wybuchem pod koniec listopada.

Reklama

Draghi dał do zrozumienia, że obecnie to rządy i same banki muszą wykorzystać czas na wzmocnienie finansów bankowych. „Teraz piłka jest całkowicie na polu rządów i banków” – powiedział na forum Parlamentu Europejskiego.

Według szefa EBC banki powinny ciąć premie i dywidendy po to, aby zachować więcej zysków na stworzenie buforu kapitałowego na wypadek konieczności zaabsorbowania przyszłych strat z portfela ogromnych pożyczek i inwestycji.