Prezydent Dmitrij Miedwiediew oświadczył we wtorek, że modernizacja Rosji wymaga bliższej współpracy z innymi krajami. Miedwiediew opowiedział się w tym kontekście za ściślejszą integracją Federacji Rosyjskiej z Unią Europejską. Tyle, że, jak zaznaczył, obie strony muszą sobie zaufać.

"Modernizacja wymaga ścisłej współpracy z innymi krajami. Potrzebny jest nam dostęp do zasobów materialnych, technologicznych i intelektualnych naszych partnerów" - powiedział na posiedzeniu Rady Państwowej, organu doradczego prezydenta Federacji Rosyjskiej, w którym zasiadają przywódcy wszystkich 83 regionów tworzących FR.

"Nie widzę niczego złego w przejmowaniu od partnerów i jednocześnie konkurentów tak nawyków gospodarczych, jak i politycznych" - dodał.

Reklama

Za ważne osiągnięcie Miedwiediew uznał powołanie do życia Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Prezydent wyraził też przekonanie, że budowana obecnie przez te trzy kraje Eurazjatycka Unia Gospodarcza "wkrótce stanie się szanowanym graczem na rynku światowym".

Miedwiediew zadeklarował, że Rosja jest również gotowa do ściślejszej integracji z Unią Europejską, państwami regionu Azji i Pacyfiku, a także krajami BRICS. "W tym celu potrzebne są jednak otwartość i zaufanie ze strony partnerów. Naszych jednostronnych kroków być nie może. Konieczny jest ruch dwustronny" - zaznaczył.