Polskie banki po raz pierwszy od wielu lat szukają środków na rynku obligacji, aby uzupełnić braki w funduszach pochodzących od pozbawionych gotówki zachodnioeuropejskich właścicieli. Pożyczki Commerzbanku dla BRE wyniosły na koniec zeszłego roku 27 mld zł (8,5 mln dolarów), czyli były 2,2-raza większe od kapitalizacji rynkowej oddziału – wynika z danych departamentu relacji inwestorskich BRE, na które powołuje się agencja Bloomberg.

BRE sprzeda swoje obligacje w różnych walutach – powiedział Bloombergowi rzecznik banku Piotr Rutkowski. Organizacją emisji zajmie się Commerzbank, natomiast szereg zachodnich banków, w tym Barclays, UniCredit, HSBC Holdings i sam Commerzbank będą oferować papiery do sprzedaży

Agencja Moody’s Investors Service przyznaje BRE Bankowi wstępny rating na poziomie Baa2, a Fitch Ratings zaliczył ofertę banku do kategorii A.

Akcje BRE są w gronie czterech najlepiej notowanych walorów na polskiej giełdzie w tym roku. W piątek po godz. 12-tej akcje podrożały o 2,2 proc. do 291,5 zł za jeden papier, co daje wycenę rynkową firmy w kwocie 12,3 mld zł.