Dodał, że uroczyste otwarcie z udziałem władz lokalnych i państwowych odbędzie się już w najbliższy wtorek.

Władze portu przygotowały też atrakcje dla mieszkańców regionu. W piątek 20 kwietnia na rzeszowskim rynku odbędzie się koncert zespołu Golec uOrkiestra, na sobotę 21 kwietnia zaplanowano dzień otwarty w nowym terminalu.

Terminal kosztował ponad 102 mln zł, z tej kwoty ponad 37 mln zł stanowiło unijne dofinansowanie z programu Infrastruktura i Środowisko.

Obiekt powstał w 15 miesięcy; ma prawie 14 tys. m kw. - to czterokrotnie więcej niż stary obiekt. W przyszłości może być rozbudowywany o kolejne moduły. Budynek składa się z czterech kondygnacji, ma prawie 250 pomieszczeń, będzie monitorowany przez ponad 250 kamer. Jego planowana przepustowość to 720 pasażerów na godzinę. Oznacza to, że obsługiwane mogą być równocześnie cztery średniej wielkości samoloty pasażerskie.

Jak powiedział obecny na konferencji Dariusz Gruszka z firmy Skanska, która wybudowała terminal, przy budowie pracowało jednocześnie nawet 250 osób.

"Największym wyzywaniem podczas budowy był termin - 15 miesięcy, ale udało nam się zrealizować inwestycję na czas. Z wyzwań czysto budowlanych największym była łukowa konstrukcja dachu. Składa się on z 3,5 tys. elementów, a żaden nie jest powtarzalny. W osi środkowej budynku zamontowany został główny dźwigar łukowy o rozpiętości ponad 60 metrów" - dodał.

Port w Jasionce podczas Euro2012 będzie pełnił rolę lotniska zapasowego.

Z lotniska w Jasionce można obecnie dotrzeć m.in. do: Frankfurtu, Warszawy, Gdańska via Katowice, Manchesteru, Barcelony-Girony, Londynu (lotniska w Stansted i Luton), Bristolu, Birmingham, East Midlands i Dublina.