MTR, czyli opłata, jaką płaci operator telefoniczny sieci, z której jest wykonywane połączenie, operatorowi innej sieci, do której to połączenie jest przekazywane, wynosi obecnie 15,2 groszy za minutę dla trzech operatorów - Polkomtela, PTC i Centertela. Od 1 lipca 2012 roku stawki MTR dla tych trzech największych operatorów mają spaść do 12,23 groszy za minutę. Takie poziomy MTR zostały ustalone przez UKE w zamian za inwestycje w sieci telekomunikacyjne.

Od 2013 roku będą obowiązywały jednakowe stawki dla wszystkich operatorów (tzw. symetria); będą one obowiązywały maksymalnie do końca 2014 roku.

"Od 1 stycznia 2013 roku, zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, musi być wprowadzona symetria stawek i stawki oparte o model efektywnego operatora. Teraz zbieramy dane do tego modelu. Poziom 1 eurocenta/min funkcjonuje w Europie, ale ja zakładam duży rozstrzał i myślę, że powinniśmy mówić o poziomie między 1 a 3 eurocenty, a dla Polski bardziej powinniśmy mówić o 4-6 groszach/min. Symetria będzie dla wszystkich operatorów, łącznie ze spółkami z tzw. grupy Zygmunta Solorza-Żaka (Centernet, Mobyland, Aero2 - PAP)" - powiedziała Gaj.

"Poziom stawek MTR wyniknie z modelu efektywnego operatora, który stworzyliśmy i do którego wstawia się różne dane. Ten model liczy stawkę, która byłaby pobierana przez takiego efektywnego operatora funkcjonującego na rynku, któremu zwracają się poniesione koszty i ma odpowiedni procent marży. Zgodnie z przepisami powtórna analiza rynkowa jest przeprowadzana nie rzadziej niż co dwa lata, więc myślę, że o kolejnej obniżce stawek MTR będziemy mówili pewnie w perspektywie kolejnych dwóch lat, czyli że ta stawka maksymalnie będzie obowiązywała przez dwa lata, do końca 2014 roku" - dodała.

Prezes powiedziała też, że do końca kwietnia operatorzy mają przesłać do UKE jednolite, zaudytowane dane, na podstawie których zostaną wyliczone stawki. Poziom stawek powinien być znany w drugiej połowie maja.

"Operatorzy marzą o tym, żebyśmy nie stosowali modelu efektywnego operatora, ale nie ma takiej możliwości z uwagi na zalecenia Komisji Europejskiej. Choć są różne przypadki, bo np. regulator hiszpański zaproponował wprowadzenie tego modelu dopiero od połowy 2014 roku, ale przez to znalazł się w drugiej fazie postępowania z KE. Czyli KE postawiła veto, więc znamy już scenariusz, który nastąpi, jeśli nie zastosujemy modelu " - dodała.

"Będę też na pewno zwracała przy tym uwagę na stawki, jakie są ustalone w innych krajach europejskich, dlatego że nie chciałabym, aby nasi operatorzy tracili na ruchu międzynarodowym, czyli żeby płacili swoim kolegom zza zachodniej granicy więcej, niż sami od nich pobierają" - powiedziała również.

Od stycznia 2013 roku zniknie asymetria stawek MTR pomiędzy trzema największymi operatorami komórkowych oraz P4, operatorem sieci Play, który od 1 stycznia 2012 roku ma stawkę o 63 proc. wyższą niż trzej pozostali operatorzy. Od 1 lipca do 31 grudnia 2012 stawka będzie o 47 proc. wyższa.

Zgodnie z wcześniejszym harmonogramem symetria stawek dla Centernetu i Mobylandu miała pojawić się od 1 lipca 2013 roku, a dla Aero2 od 1 stycznia 2015 roku.