W połowie kwietnia UKE będzie wiedział, czy operatorzy komórkowi wywiązali się z zobowiązań i zainwestowali w sieci telekomunikacyjne na obszarach tzw. białych plam dostępu do internetu - powiedziała PAP prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj.

W maju i czerwcu 2011 roku UKE zawarł porozumienia z operatorami komórkowymi - PTK Centertel, PTC, Polkomtel i P4 - ws. inwestycji w sieci oraz stawek hurtowych telefonii komórkowej, tzw. MTR.

"Z tych porozumień wynikało, że operatorzy komórkowi mają zainwestować w 126 lokalizacjach białych plam. W połowie marca wystąpiliśmy do gmin z zapytaniem, czy te inwestycje są prowadzone i te odpowiedzi stopniowo do nas spływają. Mamy odpowiedzi dopiero z około 30 gmin, resztę powinniśmy otrzymać w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Prawdopodobnie w połowie kwietnia będziemy mieć te informacje. Przedsiębiorcy powinni się z tego wylegitymować do połowy roku" - powiedziała Gaj.

W ramach zawartych w połowie 2011 roku porozumień operatorzy zobowiązali się zainwestować m.in. w "białe plamy" zasięgu telefonii komórkowej - czyli tam, gdzie nie ma zasięgu sieci, a operatorzy nie inwestują, bo im się to nie opłaca. W zamian UKE zaproponował im korzystny dla nich harmonogram obniżki stawek hurtowych, tzw. MTR. Zdaniem UKE, operatorzy dzięki projektowi obniżek zarabialiby więcej, ale też dzięki temu więcej mogliby przeznaczyć na inwestycje.

Na początku marca ub.r. UKE ogłosił, że planuje obniżyć hurtowe stawki MTR opłat dla operatorów od 1 lipca br. do ok. 10 groszy za minutę oraz rozpoczął konsultacje w tej sprawie. Ten scenariusz zostałby zrealizowany, gdyby operatorzy nie zdecydowaliby się na zawarcie porozumień z UKE.

MTR-y to opłata jaką ponosi operator sieci, z której wykonywane jest połączenia, operatorowi innej sieci, w której połączenie jest zakańczane.

Rozmowy z operatorami komórkowymi trwały od lipca 2010 r.