Jak twierdzi Simon Murray, autor raportu, recesja miała istotny wpływ na sektor TV. W porównaniu z sytuacją sprzed roku „zanotowaliśmy kilka znacznych opóźnień we wprowadzaniu naziemnej telewizji cyfrowej. I chociaż niektóre rządy przyspieszyły lub potwierdziły swoje plany wyłączenia telewizji analogowej, wielu ekspertów nie wierzy, że te terminy zostaną dotrzymane” – relacjonuje tezy raportu portal advanced-television.com.

Murray uważa, że jest to „dobra wiadomość dla operatorów płatnej TV w regionie”. Daje to bowiem operatorom więcej czasu na zaoferowanie odbiorcom swoich pakietów zanim pojawi się naziemna telewizja cyfrowa z niekodowanym sygnałem. Jako przykład podaje on Polskę i Rumunię.

Raport Digital TV Ekstern Europe przewiduje, że liczba gospodarstw domowych odbierających telewizję cyfrową niemal podwoi się w latach 2012-2017 do 112 mln domostw. Na 15 krajów regionu dziesięć do 2017 roku całkowicie przejdzie na standard cyfrowy. Jako pierwsza uczyni to Estonia, już w roku 2012.

Co więcej, płatna telewizja obejmie do 2017 roku w regionie 61 proc. gospodarstw domowych, wobec 47 proc. na koniec 2011 roku, co oznaczać będzie wzrost z 18 mln odbiorców do 71 mln odbiorców. W konsekwencji przychody Pay-TV w naszym regionie powinny za pięć lat zwiększyć się o 35 proc. – z poziomu 5,78 mld dolarów za rok 2012 do 7,806 mld dolarów w roku 2017.