Być może jeszcze w kwietniu klienci banków będą mogli zlecać przelewy za pośrednictwem Systemu Rozliczeń Płatności Natychmiastowych, wdrażanego przez Krajową Izbę Rozliczeniową.
Pierwotnie planowano udostępnienie tego rozwiązania klientom na początku tego miesiąca. KIR i banki nie zdążyły jednak przeprowadzić testów nowej usługi.
Obecnie osiem instytucji ma podpisane z KIR umowy na przelewy w ramach SRPN. Są to m.in.: Alior, ING Bank Śląski, BRE, Bank Zachodni WBK, a kolejnych kilkanaście negocjuje kontrakty. Jako pierwszy przelewy natychmiastowe z wykorzystaniem SRPN ma szansę uruchomić Bank Millennium, który już miesiąc temu chwalił się, że udało mu się podpisać z KIR umowę.
– Usługę chcemy udostępnić w ciągu kilku tygodni – powiedział nam Maciej Walęczak, dyrektor wydziału produktów w departamencie bankowości transakcyjnej Millennium. Najpierw zyskają do niej dostęp większe firmy. W maju taką możliwość mają uzyskać klienci indywidualni i mniejsze przedsiębiorstwa.
Ceny szybkich przelewów / DGP
Pozostałe banki będą prawdopodobnie potrzebowały nieco więcej czasu na zaktualizowanie systemów transakcyjnych i księgowych oraz przetestowanie nowej usługi.
BRE deklaruje, że w lipcu udostępni przelewy natychmiastowe dużym firmom. Klienci indywidualni będą musieli na to poczekać kilka miesięcy dłużej.
Dwa miesiące później niż w BRE przelewy natychmiastowe z KIR uruchomić powinien ING Bank Śląski. – Wszyscy nasi klienci zyskają dostęp do przelewów natychmiastowych prawdopodobnie po wakacjach – powiedział nam Piotr Utrata, rzecznik ING BSK.
Przelewy ekspresowe można wykonywać już dziś dzięki usłudze firmy Blue Media. Ale bezpośrednio z poziomu serwisu transakcyjnego jest ona dostępna tylko dla klientów Aliora oraz mBanku i MultiBanku należących do BRE. – Klientom pozostałych banków umożliwiamy transfery za pośrednictwem naszej strony internetowej – mówi Tomasz Bobrowski z Blue Media. Firma zamierza rozwijać usługę i namawiać do współpracy kolejne banki. – Przewagą naszego systemu jest sprawdzony model działania, funkcjonujący już od kilku lat – dodaje Bobrowski.
Dostępny jest też system Sorbnet, stworzony pierwotnie dla przelewów wyższych niż na milion złotych. Można go wykorzystywać do błyskawicznego przelewania również niewielkich kwot, ale wadą jest wysoka prowizja, wynosząca kilkadziesiąt złotych nawet dla drobnych sum. Ponadto Sorbnet działa tylko w dni powszednie od godz. 8 do 15. Nowy system wdrażany przez KIR ma pracować 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.
DGP radzi
Zleć przelew ekspresowy
Klienci jednej z trzech instytucji, które mają podpisaną umowę z firmą Blue Media, mogą wykonywać przelewy ekspresowe po zalogowaniu się do systemu transakcyjnego swojego banku i zaznaczeniu odpowiedniej opcji w oknie przelewu. Należy pamiętać, że można w ten sposób przesłać maksymalnie 5 tys. zł. Pieniądze powinny znaleźć się na koncie odbiorcy w ciągu 15 minut. System działa 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. W MultiBanku i mBanku niezależnie od kwoty za przelew płaci się 5 zł. Opłata rośnie do 10 zł, jeżeli zlecamy przelew, korzystając z infolinii banku. W Aliorze opłata wynosi od 1 do 5 zł, w zależności od kwoty przelewu.
Skorzystaj ze strony Blue Media
Klienci pozostałych instytucji mogą zlecić przelew ze strony firmy Blue Media (który łączy się z serwisem banku). Limit kwoty przelewu jest tu wyższy i wynosi 20 tys. zł. Prowizje są zróżnicowane, ale dla osób rzadko korzystających z usługi wynoszą od 1 do 5 zł w zależności od transferowanej kwoty.
Wybierz system Sorbnet
Można skorzystać także z systemu Sorbnet. Dostęp do tego systemu mają wszystkie banki. Większość oferuje możliwość wykonywania przelewów za jego pośrednictwem klientom indywidualnym.

.linkms {text-decoration: none; Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 12px; color: #666; width: 450px;} .linkms a {text-decoration: none; color: #666; font-weight:bold} .linkms a:hover {text-decoration: underline; color: #666} .linkms a:visited {text-decoration: none; color: #666} .linkms a:active {text-decoration: none; color: #666}