Zmiana programu jest korzystna dla przedsiębiorców, bo umożliwi im pozyskiwanie pomocy na jego podstawie i z innych źródeł bez zgody Rady Ministrów - podkreślono w komunikacie.
Jak podkreśliło CIR, obecnie nie można łączyć pomocy z programu z inną pomocą regionalną w formie dotacji bezpośrednich z budżetu państwa, programów współfinansowanych środkami unijnymi lub zwolnień podatkowych w specjalnych strefach ekonomicznych. Praktyka pokazała jednak, że większość inwestorów - oprócz środków z programu - ubiega się także o pomoc z innych źródeł, co aktualnie wymaga uzyskiwania zgody Rady Ministrów i aby uprosić tę procedurę zrezygnowano z każdorazowego uzyskiwania zgody rządu - podano w komunikacie.
Bez zgody rządu dopuszczalne będzie łączenie pomocy dla inwestycji m.in. w sektorach motoryzacyjnym, elektronicznym, lotniczym i biotechnologii, sektorze nowoczesnych usług
Rząd włączył też w drodze rozporządzenia ponad 80 ha do warmińsko-mazurskiej specjalnej strefy ekonomicznej w Mławie, Olsztynie, Elblągu i Nidzic, co ma pozwolić w ciągu kliku lat utworzyć ok. 1600 nowych miejsc pracy w firmach strefowych i ok. 400 w otoczeniu strefy.
Z kolei do słupskiej specjalnej strefy ekonomicznej włączonych zostanie ponad 430 ha w Koszalinie, Wałczu, Słupsku, Ustce i gminach: Karlino, Kalisz Pomorski, Biesiekierz, Polanów, Tychowo i Słupsk. Według CIR, ocenia się ,że inwestycje zrealizowane na nowo włączonych terenach mogą wynieść ok. 2,7 mld zł i pozwolą w ciągu kilku lat utworzyć ok. 7800 nowych stanowisk pracy w samej strefie a ok. 1600 osób w otoczeniu.