Lewandowski wygłosił w czwartek w Przedstawicielstwie Regionalnym Komisji Europejskiej i Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu wykład nt. wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020 i przyszłości Unii Europejskiej.

Komisarz przypomniał, że projekt budżetu na lata 2014-2020, za którym on optuje, powstał w czerwcu 2011 r. "Nasz projekt zakłada bilionowy budżet, co brzmi dużo. Jest to jednak budżet dla 28 krajów na siedem lat. To jest około 1 procenta produktu krajowego brutto krajów europejskich. W sensie wydatków publicznych w UE nie jest to dużo" - mówił Lewandowski.

Dodał, że nie dopuszcza obecnie rozmów o cięciach w tym budżecie. "Jesteśmy w trakcie negocjacji, a moim zadaniem jest obrona skromnego, ale korzystnego dla krajów uboższych budżetu. (...) Ten budżet jest europejskim optimum, zwłaszcza że rodzi się w czasie kryzysu i sięga perspektywy 2020 roku. Jest on przy tym niezwykle istotny dla krajów rozwijających się" - podkreślił Lewandowski.

Komisarz przypomniał, że proponowany budżet popiera 18 krajów, a cięć chcą państwa, które są płatnikami netto. "Siła tych krajów polega na tym, że wpłacają one ponad połowę budżetu europejskiego po stronie dochodów. (...) Dlatego zaproponowałem sposób na zmniejszenie składki narodowej w postaci dodatkowego źródła dochodu - podatku od transakcji finansowych" - powiedział Lewandowski.

Projekt nowego unijnego budżetu zakłada, że do Polski w latach 2014-2020 może trafić ponad 80 mld euro. "Poziom tej kwoty będzie ustalany w negocjacjach" - powiedział Lewandowski. Podkreślił, że proponowana perspektywa finansowa jest korzystniejsza dla krajów Europy Środków-Wschodniej w obszarach rolnictwa i polityki regionalnej.

Zdaniem Lewandowskiego negocjacje nad nowym budżetem powinny zakończyć się do końca 2012 r. "Tak aby przygotować wszystkie programy i zbudować je na czas, czyli do 1 stycznia 2014 r." - dodał.