"Budowa gazociągu Rembelszczyzna-Gustorzyn pozwoli na przesył zwiększonych ilości gazu do północno-wschodniej Polski oraz zmianę systemu zasilania centralnej Polski poprzez odwrócenie kierunku strumieni przesyłanego gazu. Stanowić będzie źródło napełniania podziemnych magazynów gazu Kosakowo i Mogilno" - napisano w komunikacie.
W komunikacie podano, że planowany termin zakończenia inwestycji to maj 2014 r.
Spółka podkreśla, że inwestycja ta zwiększy bezpieczeństwo i ciągłość zasilania paliwem gazowym przyłączonych do sieci operatorów dystrybucyjnych i odbiorców indywidualnych. Gazociąg jest częściowo finansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - kwota tego dofinansowania wynosi 121,5 mln zł. Planowany termin zakończenia budowy to 2014 r.
Gaz-System, operator odpowiedzialny za przesył gazu w Polsce, ma wybudować do 2014 r. ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce: Szczecin-Lwówek, Świnoujście-Szczecin, Szczecin-Gdańsk, Włocławek-Gdynia, Rembelszczyzna-Gustorzyn, Gustorzyn-Odolanów, oraz na Dolnym Śląsku: Polkowice-Żary, Jeleniów-Dziwiszów. Firma zarządza aktywami o wartości ok. 5 mld zł, na które składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,7 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia i 15 tłoczni gazu. Spółka zatrudnia ponad 2 tys. osób.
W przetargu na gazociąg Gustorzyn-Rembelszczyzna spółka PGNiG Technologie zaproponowała najlepszą cenę. PGNiG Technologie zapowiedziała w styczniu br., że będzie też brać udział w kolejnych przetargach na budowę gazociągów.