Gaz-System planuje wydać w 2012 roku na inwestycje 2,7 mld zł. Do końca 2014 roku nakłady mają wynieść 8 mld zł, a w kolejnych czterech latach w sumie 3 mld zł - poinformował w czwartek prezes spółki Jan Chadam.

Jak zaznaczył, w tym roku spółka chce wydać 1,7 mld zł na budowę gazociągów, 0,6 mld zł na pozostałe inwestycje w systemie przesyłowym, a 0,4 mld zł na dokapitalizowanie spółki Polskie LNG.

Prezes przedstawił też wyniki finansowe spółki za 2011 rok. Przychody firmy wyniosły 1,53 mld zł, a zysk 391 mln zł. "Udało się uzyskać bardzo dobry wynik finansowy na poziomie prawie 400 mln zł" - ocenił.

Po 2018 r ruszy system przesyłowy gazu łupkowego

W latach 2015-18 inwestycje Gaz-Systemu mają wynieść w sumie kolejne 3 mld zł. Po 2018 roku spółka chce rozbudować system przesyłowy w związku z planowaną eksploatacją gazu łupkowego, ale wartość inwestycji nie jest jeszcze znana.

"Szacujemy, że trzeba będzie wykonać kolejne 1 tys. km gazociągów, gdyby optymistyczne prognozy obecności gazu łupkowego w Polsce się potwierdziły" - powiedział Chadam.

Zapowiedział, że do końca tego roku ma być przygotowane studium wykonalności projektowanego gazociągu Polska-Litwa, a w 2013 roku ma być podjęta decyzja inwestycyjna. Do końca tego roku ma być też gotowe studium wykonalności dla gazociągu Polska-Słowacja. Spółka analizuje też budowę gazociągu Polska-Dania oraz rozbudowę gazociągu Polska-Czechy.

W czwartek Gaz-System podpisał z PKO BP umowę na kredyt w rachunku bieżącym w wysokości 200 mln zł. Kredyt będzie dostępny do grudnia 2015 roku.

Gaz-System jest strategiczną spółką polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie naszego kraju. Firma zarządza aktywami o wartości ok. 5 mld zł, na które składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,7 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia i 15 tłoczni gazu. Zatrudnia ponad 2 tys. osób.

Firma realizuje projekt budowy do 2014 r. ponad 1 tys. km nowych gazociągów. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin-Lwówek, Świnoujście-Szczecin, Szczecin-Gdańsk, Rembelszczyzna-Gustorzyn, Gustorzyn-Odolanów) oraz na Dolnym Śląsku (Polkowice-Żary, Jeleniów-Dziwiszów).

W 2011 roku Gaz-System ukończył budowę gazociągu Włocławek-Gdynia, tłoczni gazu w Goleniowie oraz tłoczni gazu w Jarosławiu. Jesienią 2011 roku spółka uruchomiła także nowe połączenie międzysystemowe Polska-Czechy, które pozwala na przesył do kraju ok. 0,5 mld m sześc. gazu rocznie.

Do Gaz-Systemu należy też spółka Polskie LNG, odpowiedzialna za budowę terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu.