Kurs złotego wobec głównych walut był stabilny w piątek. W całym tygodniu polska waluta umocniła się wobec euro i dolara. Według analityków to zasługa lepszych nastrojów na globalnych rynkach.

"W czwartym tygodniu lutego rynek eurodolara utworzył ekstremum cenowe i znalazł się na najwyższym od dwóch miesięcy poziomie.

Za poprawą sentymentu na światowych rynkach, złoty umocnił się do euro i dolara" - poinformował analityk Noble Markets Radosław Wierzbicki. Dodał, że poprawa sentymentu na rynkach zagranicznych, która miała miejsce pod koniec tygodnia zwiększyła apetyt na ryzyko inwestycyjne.

Złoty umocnił się w piątek do dolara przebijając ważny poziom wsparcia na poziomie 3,1240 zł. "W weekend odbędzie się spotkanie przedstawicieli państw G20, w którym będą uczestniczyć ministrowie finansów oraz prezesi banków centralnych.

Reklama

Głównym tematem będzie zwiększenie mocy pomocowych Międzynarodowego Funduszu Walutowego o 500 mld USD. Pomoc została zaoferowana ze strony Unii Europejskiej, państw BRIC oraz Japonii. W najbliższą środę Europejski Bank Centralny zaoferuje europejskim bankom 3-letnie pożyczki w ramach drugiej edycji LTRO. Tego samego dnia Ben Bernanke przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej Stanów Zjednoczonych" - zaznaczył Wierzbicki.

Analityk dodał, że w nadchodzącym tygodniu zostaną opublikowane ważne dane makroekonomiczne. W środę inwestorzy poznają dane rewizyjne o dynamice PKB w Stanach Zjednoczonych. W czwartek przede wszystkim będą liczyć się odczyty PMI dla chińskiego (odczyt finalny) i brytyjskiego przemysłu oraz liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA.

W piątek ok. godz. 16:50 za jedno euro płacono 4,1692 zł a za dolara 3,0976 zl. Kurs euro/dolar wynosił 1,3462. W piątek, ok. godz. 9:40 jedno euro kosztowało 4,1665 zł, a dolar 3,1145 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,3367.

W czwartek ok. godz. 17:50 jedno euro kosztowało 4,1767 zł, a dolar 3,1377 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,3310.

.linkms {text-decoration: none; Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 12px; color: #666; width: 450px;} .linkms a {text-decoration: none; color: #666; font-weight:bold} .linkms a:hover {text-decoration: underline; color: #666} .linkms a:visited {text-decoration: none; color: #666} .linkms a:active {text-decoration: none; color: #666}