Złoty i dług pozostawały w czwartek stabilne, i to pomimo dobrych informacji z GUS i pozytywnych rekomendacji Komisji Europejskiej. Impulsem nadającym kierunek może być środowa decyzja o nowym pakiecie pożyczek długoterminowych dla banków ze strony EBC - uważają analitycy.

GUS podał w czwartek, że sprzedaż detaliczna w I wzrosła o 14,3 proc. rdr, a ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w styczniu rdr wzrosła średnio o 12,5 proc.

KE w swoich prognozach podała, że realny wzrost PKB jest szacowany na 2,5 proc. w 2012 r. przy kwartalnym wzroście w ciągu roku stabilizującym się na poziomie ok. 0,5 proc. w układzie kwartał do kwartału.

"W ostatnich dniach złoty pozostaje stabilny na stabilnych poziomach 4,16/19 zł/euro. Na naszą sprzedaż detaliczną rynek specjalnie nie zareagował" - powiedział Marek Cherubin z Banku BPH.

Reklama

"Dalej również powinniśmy pozostać stabilni w tym przedziale. Ewentualne zmiany mogą nastąpić gdyby zmieniała się sytuacja w regionie, np. na forincie" - dodał.

"Dobre dane GUS były bez wpływu na obligacje, tak jak i informacje z Komisji Europejskiej. Dane co prawda wspierają jastrzębie skrzydło RPP, ale w ostatnich dniach rynek uodpornił się na takie sygnały" - powiedział Arkadiusz Urbański, analityk Pekao SA.