Analiza fuzji i przejęć w sektorze paliwowym w 2011 r. wskazuje, że na świecie trwa łupkowy boom. Na transakcje związane z eksploatacją gazu i ropy z łupków wydano w minionym roku ponad 66 mld dolarów - ocenia firma doradcza Ernst&Young.

W opublikowanym w czwartek raporcie E&Y podaje, że w 2011 r. w sektorze paliwowo-naftowym na świecie zanotowano 1322 fuzji i przejęć (M&A) o łącznej wartości 317 mld dol. Na transakcje związane z eksploatacją gazu i ropy z łupków wydano ponad 66 mld - ponad 20 proc. Większość tych transakcji miała miejsce w Ameryce Północnej - podkreśla firma.

Jak podkreśla w raporcie dyrektor w zespole doradztwa dla sektora energii w Ernst & Young Marek Kamiński, w 2011 połowa wszystkich transakcji M&A w sektorze wydobywczym związana była właśnie z poszukiwaniem i eksploatacją gazu i ropy ze skał łupkowych.

Największą transakcją na rynku gazu łupkowego była akwizycja amerykańskiej firmy wydobywającej gaz łupkowy Petrohawk Energy przez BHP Billiton, największy koncern wydobywczy na świecie. Wartość transakcji wyniosła 15 mld USD.

E&Y odnotowuje również duże transakcje przeprowadzone przez Chińczyków. Wskazuje, że w 2011 r. dwóch transakcji o łącznej wartości ok. 3,4 mld dol. dokonał w Ameryce Północnej w sektorze eksploatacji niekonwencjonalnych złóż chiński koncern CNOOC.

Zdaniem doradców Ernst & Young Chińczycy zrobili to z myślą o transferze technologii w celu eksploatacji własnych złóż gazu łupkowego, które stanowią prawie jedną piątą złóż światowych.

"Te pozornie niewielkie transakcje mogą się okazać bardzo znaczące dla światowego sektora paliwowo - naftowego w perspektywie kilkunastu lat. Transfer technologii i przyspieszenie rozwoju chińskiego rynku może istotnie wpłynąć na mniejsze zapotrzebowanie Chin na import surowców energetycznych" - ocenił Marek Kamiński.

Pięć transakcji związanych z eksploatacją łupków E&Y odnotował w Polsce. Największą było przejęcie Realm Energy przez San Leon Energy za 91 mln dol.