Jeśli ktoś sądzi, że odprawa ok. 600 tys. zł jaką ma dostać z budżetowych pieniędzy szef narodowego Centrum Sportu Rafał Kapler to rekord, ten się myli. W najnowszej historii Polski jest wiele przykładów, gdzie odprawy, rekompensaty, szły w… miliony złotych. Wśród najhojniejszych pracodawców - państwowe spółki: PKN Orlen, KGHM, "Ciech"...
Reklama

Największe pieniądze odchodzący prezesi otrzymują w PKN Orlen. Odprawy liczone w milionach są tam w zasadzie regułą.

Największa polska spółka – PKN Orlen – i największe odprawy

Byli prezesi paliwowego giganta Igor Chalupec (2004-2007) i Wojciech Heydel (od kwietnia do września 2008) odchodząc z firmy otrzymali po 1,5 mln zł.

Reklama

Premie za „zakaz konkurencji”

Znany jest głośny przypadek szefa Orlenu w latach 2007-2008, Piotra Kownackiego. Kiedy odszedł, przez rok pobierał jeszcze 120 tys. zł miesięcznie w ramach odszkodowania za zakaz pracy u konkurencji. W tym czasie kierował kancelarią prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Rekord należy do PKN Orlen

Te kwoty to jednak nic wobec odpraw, jakie mieli dostać wcześniejsi szefowie Orlenu - Zbigniew Wróbel i Jacek Walczykowski. Ten pierwszy, który paliwowym koncernem kierował od zimy 2002 do lata 2004 r., miał dostać po odejściu 13 mln zł. Ostatecznie po długim sporze z firmą na jego konto trafiło… niecałe 2 mln zł.

Zamiast 7 mln nie dostał nic

Prawdziwym rekordzistą mógł jednak zostać Walczykowski. Orlenem kierował zaledwie przez 19 dni (od 28 lipca do 16 sierpnia 2004 r.), a pod odejściu domagał się 7 mln zł odprawy i odszkodowania za zakaz pracy u konkurencji. Firma zakwestionowała jednak te żądania. Ostatecznie po długim, trwającym kilka lat sporze i procesie w sądzie arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej, Walczykowski nie dostał nic.

Na liście hojnych pracodawców „Ciech” – też spółka skarbowa

Milionów można się dorobić także w mniejszych spółkach - np. w byłej centrali handlu zagranicznego Ciech. Głośno było o prezesie tej firmy w latach 2006-2008 Mirosławie Kochalskim.

Na początku 2009 r. "Dziennik" poinformował, że przez dwa lata szefowania tej firmie Kochalski zarobił 5 mln zł. Gdy odchodził, na jego konto trafił kolejny milion złotych - z tytułu odprawy i odszkodowania w ramach klauzuli o zakazie konkurencji.

Przed Kochalskim Ciechem kierował Ludwik Klinkosz, blisko związany z SLD. On również otrzymał odszkodowanie po dymisji w 2006 roku. Jak podawał "Dziennik", z kasy spółki wypłacono mu blisko 900 tys. zł.

Następny szczodry gigant - KGHM

Ta miedziowa spółka, w której udziały ma Skarb Państwa, również nie żałowała grosza na… odchodzące kadry. Dodajmy – kadry ze ścisłego kierownictwa.

Tylko w 2008 r. odwołanym członkom zarządu, którzy pełnili swe funkcje niespełna cztery miesiące, oprócz należnego wynagrodzenia i premii spółka musiała wypłacić prawie 2,7 mln zł odpraw. Około pół miliona złotych dostał odwołany ze stanowiska prezesa zarządu Krzysztof Skóra.

W 2007 r. Skóra wypłacił podobną kwotę ustępującemu wiceprezesowi KGHM Maksymilianowi Bylickiemu. Odprawa wyniosła ponad 400 tys. zł, a dodatkowo b. wiceprezes przez rok, w ramach odszkodowania za zakaz pracy u konkurencji, dostawał około 15 tys. zł miesięcznie.

Pytanie za sto punktów – jaką konkurencje w Polsce ma KGHM?