Obniżeniu ratingu banku w Polsce następuje po decyzji agencji o obniżce ratingu długoterminowego Banku Santander do 'AA-' z 'A' , w ślad za obniżeniem ratingu Hiszpanii z 'AA-' do 'A' ze wskazaniem negatywnym, wynika z komunikatu. „(…) podjęte zostały następujące zmiany ratingu dla Banku Zachodniego WBK SA: Rating długoterminowy (long-term IDR): obniżony do 'A-' z 'A+'; ze wskazaniem negatywnym, usunięty z listy obserwacyjnej Rating krótkoterminowy (short-term IDR): obniżony do 'F2' z 'F1'; usunięty z listy obserwacyjnej Rating viability: 'bbb' bez zmian Rating wsparcia: podtrzymany na '1'" – czytamy w komunikacie banku.

BZ WBK podał, że stało się to w rezultacie obniżki przez Fitch Ratings ratingu długoterminowy (Long-term IDR) Banku Santander (Santander) do 'AA-' z 'A' oraz rating viability (VR) z 'aa-' do 'a' . Fitch usunął ratingi z listy obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym (RWN). „Zmiany w ratingu Santander w dużej mierze odzwierciedlają obniżenie przez agencję Fitch ratingu Hiszpanii z 'AA-' do 'A' ze wskazaniem negatywnym" – czytamy dalej.

Pod koniec grudnia Fitch Ratings umieścił długo- i krótkoterminowy rating podmiotu (IDR) Banku Zachodniego WBK (odpowiednio: A+ i F1) na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym. Wcześniej na liście obserwacyjnej znalazły się ratingi głównego akcjonariusza BZ WBK - hiszpańskiego Banco Santander's (AA-).