We wtorek Dowgielewicz przeprowadził konsultacje przed planowanym na 30 stycznia nieformalnym posiedzeniem szefów państw i rządów Unii Europejskiej. W trakcie wizyty w Londynie spotkał się m.in. z doradcą ds. europejskich premiera Wielkiej Brytanii.

"Polska i Wielka Brytania zgadzają się co do tego, że trzeba, aby ten szczyt, tak samo jak wszystkie kolejne, mobilizował Unię Europejską do pracy nad tym, co myśmy w trakcie naszej prezydencji nazywali agendą wzrostową" - powiedział w środę PAP Dowgielewicz.

Tzw. agenda wzrostowa to postulaty związane z tworzeniem szans na szybki wzrost gospodarczy; chodzi m.in. o patent europejski, ułatwienia w dostępie do kapitału dla małych i średnich przedsiębiorstw, czy rozwój handlu elektronicznego.

Według ministra ds. europejskich Polskę i Wielką Brytanię łączą wspólne interesy w tej sprawie. "To jest dyskusja nad tym, jak uniknąć recesji w Europie, szczególnie w krajach zachodniej Europy i Wielkiej Brytanii też na tym bardzo zależy" - podkreślił.

Dowgielewicz rozmawiał też w Londynie na temat pakietu fiskalnego, który ma być głównym tematem poniedziałkowej Rady Europejskiej. Wielka Brytania zablokowała w grudniu zmianę traktatu UE, która miała m.in. wzmocnić dyscyplinę budżetową poszczególnych krajów; nie dołącza się też do paktu fiskalnego.

"Wymieniliśmy się z doradcą premiera Camerona uwagami na temat umowy i na temat procesu dochodzenia do tej umowy" - powiedział Dowgielewicz. Zwrócił uwagę, że Wielka Brytania ma "specyficzny status" w procesie negocjacji, bo jest tylko obserwatorem. Zastrzegł jednak, że premier David Cameron będzie na najbliższym szczycie unijnym i włączy się w dyskusję na temat paktu fiskalnego.

Polska zabiega, by kraje spoza strefy euro mogły - jako obserwatorzy - uczestniczyć we wszystkich posiedzeniach szczytów euro (na poziomie przywódców) i eurogrupy (na poziomie ministrów finansów). Dopiero ostatnia wersja dokumentu w tej sprawie otwiera możliwość uczestniczenia w szczytach euro, ale nie we wszystkich (przynajmniej raz w roku) oraz pod warunkiem wdrażania reguł paktu.

Nowy międzynarodowy traktat o "Stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Monetarnej", czyli tzw. pakt fiskalny, ma być uzgodniony 30 stycznia. Ponieważ Londyn zablokował zmianę traktatu UE, nowe zasady wzmacniania dyscypliny finansowej, które mają zapobiec powtórce kryzysu zadłużenia w przyszłości, mają być wdrożone umową międzyrządową "17" oraz chętnych państw spoza strefy euro.