Ostatni grudniowy debiut na rynku alternatywnym GPW był 172. w ubiegłym roku. Podczas ostatniej ubiegłorocznej sesji giełdowej na rynku NewConnect zadebiutowała spółka Median Polska.
Kurs praw do akcji mysłowickiego przedsiębiorstwa wzrósł na debiucie o ponad 48 proc., do 83 groszy za sztukę. Inauguracyjną sesję poprzedziła prywatna emisja akcji, z której spółka pozyskała 550 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone na realizację prac badawczo-rozwojowych oraz pozyskanie patentów w celu ochrony własności intelektualnej.
Median Polska to technologiczna firma, specjalizująca się w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań dla bibliotek i archiwów, materiałów dla kryminalistyki i sprzedaży systemów wystawienniczych. W III kw. 2011 r. firma zanotowała przychody na poziomie 1,67 mln zł i zysk w wysokości prawie 90 tys. zł. W ujęciu narastającym na koniec września wartość przychodów spółki zamknęła kwotą ponad 4,5 mln zł, co stanowi wzrost o 7,14 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2010. W całym 2010 r. firma miała przychody w wysokości 6,44 mln zł i zysk netto 720 tys. zł.
Rynek NewConnect może pochwalić się imponującą statystyką, jeżeli chodzi o liczbę debiutów w 2011 r. Median Polska była 172. spółką, której akcje rozpoczęły notowania na alternatywnym rynku akcji warszawskiej giełdy w ubiegłym roku. Dzięki temu na NewConnect obecnych jest już 351 firm z różnych branż, o łącznej kapitalizacji przekraczającej już 7 mld zł. Tak duża liczba nowych spółek powoduje, że tzw. mały parkiet GPW stał się najszybciej rozwijającym się alternatywnym rynkiem akcji w Europie. Jego bolączką wciąż jest niska płynność akcji, co powoduje, iż inwestycja w spółki tu notowane wiąże się z dodatkowym ryzykiem braku możliwości szybkiej odsprzedaży kupionych papierów. Warto też zaznaczyć, iż większość debiutów na tym rynku poprzedzają oferty prywatne, skierowane do wąskiego grona inwestorów.
Coraz częściej spółki notowane na NewConnect zmieniają parkiet i przenoszą swoje notowania na rynek regulowany. Tylko w tym roku udało się to 6 firmom. Zrobiły to Wadex, Euroimplant, Quercus TFI, Grupa ADV, Dom Maklerski WDM i IQ Partners.