Grupa Żywiec wprowadza na rynek nowe piwo. „Brackie Grand Champion” zostało wyprodukowane według receptury piwowara amatora.
– W Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie zwarzyliśmy 250 tys. 0,3-l butelek piwa według receptury Jana Szały. Właśnie trafiło na półki. Cena ok. 4 zł za butelkę – mówi Sebastian Tołwiński z Grupy Żywiec.
Szała to amator, który wygrał konkurs Biofilia organizowany przez Grupę Żywiec i Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych na najlepsze amatorskie piwo. Za prawo do korzystania z licencji na recepturę tego piwa Grupa Żywiec wypłaciła Szale „znaczące” wynagrodzenie.
GŻ nie podjęła decyzji, czy będzie kontynuować produkcję piwa wg jego receptury. To będzie zależeć od tego, jak się będzie sprzedawać.
Sięganie po amatorskie receptury to kolejny pomysł na walkę ze stagnacją sprzedaży. Według szacunków Polskiego Związku Przemysłu Piwowarskiego ten rok zamknie się 2-proc. wzrostem spożycia.
Działaniom GŻ przygląda się konkurencja. Kompania Piwowarska nie wyklucza skorzystania z recept amatorów. W Polsce odbywa się co roku kilkanaście konkursów na najlepsze domowe piwa.