Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) uważa, że w obecnych warunkach rynkowych PKN Orlen nie powinien realizować projektu sprzedaży litewskiej rafinerii w Możejkach (Orlen Lietvua), wynika z wypowiedzi ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego.

"Dziś nie jest czas na tego typu dezinwestycje. Ten projekt [sprzedaży - przyp. ISB] jest obecnie zawieszony, być może powróci, ale to zależy od sytuacji rynkowej" - powiedział Budzanowski podczas posiedzenia sejmowej Komisji Skarbu Państwa.

Przedstawiciele Orlenu wielokrotnie informowali, że nadal możliwe wszystkie warianty od współpracy z partnerem przy przerobie ropy po sprzedaż wszystkich akcji Możejek. Latem ub.r. PKN Orlen wybrał Bank Nomura na doradcę, który pierwotnie miał do IV kw. ub.r. przygotować możliwe scenariusze strategiczne dotyczące przyszłości inwestycji koncernu w Możejkach.

Koncern podtrzymał wówczas, że na razie żaden z wariantów (tj. sprzedaż lub zatrzymanie Orlen Lietuva) nie jest preferowany. Łączne inwestycje w Możejki dokonane przez Orlen to ok. 3,5 mld USD.