W najbliższym czasie spodziewamy się finalnego raportu, zawierającego rekomendacje naszego doradcy - Banku Nomura - odnośnie strategicznych scenariuszy związanych z naszą litewską spółką Orlen Lietuva - poinformowało PAP biuro prasowe PKN Orlen.

"Dokument ten zostanie w pierwszej kolejności przedstawiony Radzie Nadzorczej PKN Orlen. Niezależnie od wyników tych analiz, na przestrzeni ostatnich miesięcy w Orlen Lietuva podjęto szereg prac w celu zwiększenia efektywności tej spółki, co zaowocowało poprawą wyników obserwowaną w ostatnich kwartałach" - podało biuro.

Należąca do Grupy Orlen litewska spółka Orlen Lietuva (do kwietnia 2009 AB Mazeikiu Nafta) zajmuje się przetwarzaniem ropy naftowej - jej rafineria znajduje się w okolic Możejek. PKN Orlen przejął kontrolny pakiet akcji litewskiej rafinerii w połowie grudnia 2006 r. - od Yukos International UK B.V. 53,70 proc. za 1,49 mld dol., a od rządu Litwy - 30,66 proc. za ponad 852 mln dol.

Możejki mają problemy z rentownością

Na rentowność spółki wpływają problemy logistyczne. W 2006 r. rosyjski Transnieft zawiesił dostawy ropy do rafinerii w Możejkach, tłumacząc to awarią odcinka ropociągu "Przyjaźń", którym rosyjska ropa płynęła do przejętej przez Orlen rafinerii. W związku z tym ropa do rafinerii Orlen Lietuva dostarczana jest tankowcami i koleją. Ponadto w 2008 r. państwowe Koleje Litewskie rozebrały część torów na trasie umożliwiającej krótszy i tańszy transport paliw z rafinerii w Możejkach.

Premiuer Tusk zgadza się na sprzedaż Możejek

Premier Donald Tusk poinformował w maju 2011 r., że jeśli PKN Orlen uzna, iż trzeba sprzedać rafinerię w Możejkach, to on nie będzie politycznie blokował tej decyzji. "Jeśli Orlen dojdzie do wniosku, że choćby ze względu na interes nabywcy paliw tu w Polsce, bo widzimy, co się dzieje z cenami paliwa, i ze względu na bezpieczeństwo firmy, jeśli oni uznają, że trzeba sprzedać Możejki, ja nie będę robił blokady politycznej" - mówił wtedy premier.

Dodał jednak, że jeśli we wspólnym interesie Polski i Litwy jest utrzymywanie Możejek w rękach Orlenu, to oba państwa powinny zrobić wszystko, aby praca Możejek odbywała się "w możliwie dobrych warunkach". "Nasi litewscy przyjaciele powinni tutaj wykazać jeszcze więcej dobrej woli, żeby ta działalności Możejek była rzeczywiście opłacalna, bo na jakąś szczególnie dobrą wolę ze strony innych partnerów ze Wschodu w tej kwestii chyba liczyć nie można" - powiedział w maju 2011 r. premier.

Orlen Lietuva jest jedyną rafinerią ropy naftowej w krajach bałtyckich, posiadającą dominującą pozycję na rynkach Litwy, Łotwy i Estonii. Spółka wykorzystuje trzy główne kanały sprzedaży produktów paliwowych, jakimi są litewski rynek lokalny, eksport lądowy na Łotwę i Ukrainę oraz do Polski i Estonii, a także eksport drogą morską do Europy Zachodniej i USA z wykorzystaniem terminalu Klajpedos Nafta.