Cyfrowy Polsat wprowadzi na rynek smartfony, tablety i routery do odbierania naziemnej telewizji na urządzeniach przenośnych. Czy mecz otwarcia Polska – Grecja obejrzymy na telefonicznym wyświetlaczu? Całkiem możliwe.
Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu, strzeże szczegółów mobilnej telewizji jak największej tajemnicy. – Nic nie powiem do 12 marca – zarzeka się. – Dopiero wtedy, w dniu ogłoszenia wyników za 2011 r., postaramy się ujawnić szczegóły projektu, który planujemy uruchomić przed Euro 2012 – mówi „DGP”.
Największa platforma satelitarna w Europie Środkowej i Wschodniej, kontrolowana przez Zygmunta Solorza-Żaka, zrobiła wczoraj kolejny krok w kierunku uruchomienia ambitnego przedsięwzięcia. Podpisała umowę z holenderską spółką Irdeto, zajmującą się zabezpieczaniem treści cyfrowych dystrybuowanych za pomocą różnych mediów – telewizji cyfrowej, IPTV oraz rozwiązań mobilnych.
Holendrzy dostarczą platformie system dostępu wraz ze wsparciem technologicznym. Dzięki niemu Cyfrowy Polsat ma zbudować infrastrukturę techniczną na potrzeby płatnej mobilnej cyfrowej telewizji naziemnej. Dzięki temu programy Polsatu, TVN, TVP, a przede wszystkim rozgrywki Euro 2012 mają być dostępne dla klientów Cyfrowego Polsatu na mobilnych urządzeniach, takich jak smartfony, tablety czy laptopy. CP czekają teraz negocjacje z nadawcami na temat praw do nadawania.
Platforma zamierza wprowadzić usługę w oparciu o częstotliwości spółki Info TV FM. Umowę o jej warunkowym przejęciu CP podpisał pod koniec października. Zdaniem Dominika Libickiego, szefa platformy, zakup Info TV FM wpisuje się w realizację strategii spółki, której celem jest dystrybucja programów przy wykorzystaniu wszystkich nowoczesnych technologii.

3,51 mln to liczba klientów Cyfrowego Polsatu na koniec III kwartału 2011 r.

Eksperci na razie podchodzą z dystansem do planów ekspansji mobilnej telewizji. – Jestem raczej sceptyczny, czy to okaże się sukcesem na masową skalę. Obecnie nie ma na rynku zbyt wielu telefonów pozwalających na korzystanie z tej usługi – podkreśla Waldemar Stachowiak, analityk Ipopema Securities.
Sprzętu jest rzeczywiście niewiele. W 2008 r. jedyny telefon zdolny do odbioru telewizji w technologii DVB-T wprowadził LG. Ale Cyfrowy Polsat nie widzi w tym problemu. W oparciu o umowę ze spółką Irdeto platforma planuje sama rozwijać rynek urządzeń mobilnych zdolnych do obsługi tej technologii, takich jak smartfony, tablety, tunery DVB-T USB oraz przenośne routery umożliwiające odbiór telewizji w telefonach. Według naszych informacji CP niektóre urządzenia może produkować sam.

1,65 mld zł takie były przychody Cyfrowego Polsatu po trzech kwartałach 2011 r.

– Trwają rozmowy zmierzające do wyłonienia pierwszych dostawców i producentów urządzeń przenośnych. Otrzymaliśmy już bardzo interesujące oferty – mówi Dariusz Działkowski, członek zarządu ds. technicznych Cyfrowego Polsatu.
Zdaniem Waldemara Stachowiaka usługa Cyfrowego Polsatu nie będzie miała istotnego znaczenia finansowego dla jego podstawowego biznesu, jakim jest sprzedaż płatnej telewizji i internetu. – Będzie to raczej dodatek, gadżet, kolejna usługa pozwalająca operatorowi wyróżnić się na rynku. Nigdzie na świecie telewizja mobilna nie okazała się spektakularnym sukcesem – dodaje.

84 mln zł to zysk operatora po trzech kwartałach 2011 r.

Według PricewaterhouseCoopers w 2014 r. w Polsce będzie ok. 480 tys. użytkowników mobilnej telewizji. Dla porównania w Wielkiej Brytanii liczba osób oglądających telewizję w komórce czy na tablecie wzrosnąć ma do 1,64 mln z obecnych blisko 80 tys.