Tauron podtrzymuje, że jest zainteresowany wzięciem udziału w projekcie jądrowym realizowanym przez PGE - poinformował prezes Tauronu Dariusz Lubera.

"Deklarowaliśmy publicznie, że jeśli PGE zaprosi potencjalnych partnerów do budowy elektrowni atomowej, to my chętnie skorzystamy i przystąpimy do projektu" - powiedział na konferencji prasowej Lubera.

Prezes zaznaczył, że do tej pory spółka nie prowadziła rozmów z PGE w tej sprawie.

Tauron chce wejść na poziomie 25 proc.

Poinformował też, że Tauron byłby zainteresowany udziałem w projekcie na poziomie 25 proc.

Przetarg na technologię dla polskiej siłowni atomowej jej inwestor - Polska Grupa Energetyczna - ma oficjalnie rozpisać do końca roku. Niedawno PGE ujawniło krótką listę potencjalnych lokalizacji elektrowni. Zostanie zbudowana w Żarnowcu albo w Choczewie lub Gąskach nad samym Morzem Bałtyckim.

Cały koszt inwestycji - od 35 do 55 mld zł

Rządowe plany zakładają na razie wybudowanie przez PGE dwóch siłowni o mocy ok. 3000 MW każda. W pierwszej Grupa chce zachować co najmniej 51 proc. udziałów. Przetarg na dostawcę technologii ma zostać rozstrzygnięty do końca 2013 r. Według PGE, w tym momencie ostateczna lokalizacja ma być już znana. Pierwszy reaktor pierwszej polskiej siłowni ma ruszyć do końca 2020 r. PGE wstępnie szacuje koszt inwestycji na 35 do 55 mld zł.

Start w przetargu zadeklarowali już: francuska Areva oraz GE-Hitachi Nuclear Energy.