Amerykańska firma Marathon Oil w 2012 roku zamierza w Polsce przeprowadzić 6-7 wierceń w poszukiwaniu gazu łupkowego - poinformował PAP John Porretto z Marathon Oil Corporation.

Z przekazanych przez niego informacji wynika, że w kolejnych latach najbardziej perspektywicznymi obszarami poszukiwań będą dla firmy: Zatoka Meksykańska, północny Irak i Polska. Firma ocenia, że głębokość odwiertów poszukiwawczych w naszym kraju wyniesie ok. 2,5 tys.-4 tys. metrów.

Marathon Oil jest amerykańską firmą zajmującą się poszukiwaniami i wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego na świecie. Działalność poszukiwawczą i wydobywczą prowadzi m.in.: w USA, Kanadzie, Norwegii, Angoli i Iraku. Przedsiębiorstwo powstało pod koniec XIX wieku. W Polsce posiada 11 koncesji na poszukiwania surowca; w tym zakresie współpracuje z kanadyjską firmą Nexen.

W Polsce - jak dotąd - wydano ponad 100 koncesji na poszukiwanie złóż gazu niekonwencjonalnego, m.in. dla polskich firm PGNiG, Orlen Upstream, Lotos, amerykańskiego ExxonMobil, Chevron, ConocoPhillips.

Pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonały już m.in. PGNiG, Orlen Upstream, Talisman Energy i Lane Energy. Planowane są prace w kolejnych miejscach, głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny. Drugi obszar potencjalnych poszukiwań to zachodnia część Polski, głównie woj. wielkopolskie i dolnośląskie.

W kwietniu amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że Polska ma 5,3 bln m sześc. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania (raport EIA dotyczył 32 krajów). Ta ilość gazu - podkreśliła Agencja - powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.

W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ok. 10 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych. Kanadyjska produkcja gazu niekonwencjonalnego wynosi około jednej trzeciej produkcji USA.