Takie wyliczenia przedstawił dzisiaj na konferencji Shale Gas World Europe 2011 w Warszawie menedżer ds. marketingu i niekonwencjonalnych technologii w Schlumbergerze, Peter Richter – informuje agencja Bloomberg.
Trzy razy droższe odwierty
Koszty wiercenia szybu o głębokości 2000 metrów wynoszą w USA średnio 3,9 mln dolarów, podczas gdy w Polsce sięgają one 11 mln dolarów.
Gaz łupkowy wydobywany ze skał pod ciśnieniem piasku, chemikaliów i wody, zwiększył produkcję tego nośnika energii w USA i przyczynił się do spadku cen. Wielkie koncerny, w tym Exxon Mobil i Chevron zamierzają obecnie powtórzyć amerykański boom w Polsce, która posiada największe w Europie złoża gazu niekonwencjonalnego.
Polska gęściej zaludniona - więc większe koszty infrastruktury
Richter powiedział, że eksploatacja w Polsce może zająć znacznie więcej czasu niż w USA ze względu na brak magistrali przesyłowych, konieczność opracowania ekspertyz oraz pozyskania dla tej sprawy opinii publicznej.
“Nie możemy tego robić w ten sam sposób, jak w USA, gdzie w tym roku powstanie 30 tys. szybów. W Europie jest to niemożliwe ze względu na gęstość zaludnienia” – dowodził ekspert Schlumbergera.
Polska wydała już ponad 100 licencji na poszukiwanie gazu łupkowego. 11 odwiertów zakończono na 124 planowane. Niektóre szyby mają głębokość nawet 3600 metrów.