W 2020 roku statystyczny Polak odbierze i wyśle za pomocą swojego telefonu komórkowego, smartfona czy tabletu ponad 52 razy więcej danych niż obecnie, a liczba użytkowników mobilnego internetu sięgnie 35 mln - wynika z szacunków firmy Nokia Siemens Networks.

Obecnie z mobilnego internetu korzysta 8,8 mln abonentów w całym kraju.

Zdaniem ekspertów firmy, Polacy coraz chętniej wykorzystują urządzenia mobilne. Zmienia się nie tylko ich ilość, ale również rodzaj - o ile kilka lat temu były to najprostsze telefony komórkowe, to coraz częściej kupowane są smartfony czy tablety. Urządzenia nowej generacji oferują dostęp do internetu oraz posiadają szereg aplikacji, do których działania niezbędne jest podłączenie do sieci. Za ich pomocą użytkownicy korzystają z serwisów społecznościowych, zamieszczają zdjęcia w specjalnych serwisach, kupują muzykę czy oglądają filmy.

Lawinowo wzrośnie ilość transmitowanych danych

Reklama

Według specjalistów Nokia Siemens Networks będzie to jednym z powodów gwałtownego wzrostu ilości transmitowanych danych. W 2020 roku statystyczny Polak będzie pobierał w skali miesiąca aż 6 tys. 422 megabajtów, czyli ponad 52 razy więcej w stosunku do 122 megabajtów w 2010 roku. W 2020 r. za pomocą smartfonów w Polsce będziemy wysyłać łącznie 232 petabajty (milard bajtów) danych miesięcznie (w porównaniu do 0,12 petabajta w 2010 roku).

Nokia Siemens Networks jest jednym z największych na świecie dostawców usług telekomunikacyjnych. Dostarcza sprzęt i oprogramowanie. Działa w 150 krajach, a jej siedziba znajduje się w Espoo w Finlandii. Jedno z największych centrów badawczo-rozwojowych tej firmy znajduje się w Polsce, we Wrocławiu. Jest tam zatrudnionych ponad 1 tys. osób.