Poparcie klasy średniej będzie kluczowe jeśli Obama będzie chciał zwyciężyć w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

"Ich filozofia jest prosta: najlepiej będzie dla nas kiedy każdy będzie radził sobie sam i grał według własnych zasad. Przyjechałem tu aby powiedzieć, że się mylą" - powiedział Obama.

Prezydent skrytykował nierówności w dochodach oświadczając, że wypaczają one demokrację i obracają wniwecz "Amerykański sen". Odpowiadając Republikanom, którzy domagają się zmniejszenia podatków i większej deregulacji gospodarki, Obama powiedział: "Na tym właśnie polega problem: to nie działa. Nigdy nie działało".

Zdaniem Obamy, Republikanie proponują powrót do tych samych metod, które doprowadziły do obecnego załamania gospodarczego.

Miejsce wygłoszenia przemówienia nie było przypadkowe. Właśnie w Osawatomie jeden z najwybitniejszych republikańskich prezydentów, Theodore Roosevelt, zaapelował w 1910 r. o "uczciwy układ" dla zwykłych Amerykanów. Obama przypomniał, że Roosevelt "był nazywany radykałem, socjalistą, a nawet komunistą" za forsowanie ośmiogodzinnego dnia pracy, płacy minimalnej dla kobiet, ubezpieczeń dla bezrobotnych i progresywnego podatku dochodowego.

Obama skrytykował też wielkie banki, które skorzystały z olbrzymiej pomocy federalnej, finansowanej z pieniędzy podatników, wskazując na "deficyt zaufania między Main Street (symbolu amerykańskiego małego miasteczka - PAP) i Wall Street".

Prezydent wyraził przekonanie, że uratowane banki mają obowiązek zmniejszyć ten deficyt zaufania pomagając podatnikom z klasy średniej i naprawiając nadużycia popełnione w dziedzinie kredytów hipotecznych.