Konsorcjum Neconde Energy Ltd, w którym spółki Jana Kulczyka posiadają 40-proc. udział, kupiło nigeryjską koncesję Shella. Za prawo do wydobycia w delcie Nigru, czyli jednym z najbardziej roponośnych obszarów na świecie, zapłaciło 585 mln dol. To największa transakcja w sektorze wydobywczym z udziałem polskich firm.
Jan Kulczyk podkreśla, że koncesja w delcie Nigru oznacza dla jego spółek wejście do pierwszej ligi firm wydobywczych na świecie. – Traktuję tę inwestycję jako pierwszy duży krok do współpracy na jednym z najszybciej rozwijających się rynków regionu – dodaje.
Kulczyk Oil Ventures (KOV) i Kulczyk Investments (KI) zapłaciły w sumie prawie 1 mld zł.
– Dla KOV możliwość udziału w konsorcjum oznacza poszerzenie portfela o kolejne, po Ukrainie, złoże produkcyjne. Inwestycja ta pozwoli nam efektywnie wykorzystać doświadczenia zdobyte na Ukrainie oraz w innych krajach Afryki i będzie jedną z najbardziej perspektywicznych w naszym portfelu – zapewnia Dariusz Mioduski, prezes Kulczyk Investments.
KOV ma w konsorcjum największe kompetencje techniczne. Dlatego, choć formalnie operatorem licencji będą Nigeryjczycy, to główną funkcję będzie pełnić spółka Kulczyka.
Neconde będzie miało 45 proc. udziałów w koncesji OML 42 (pozostałe 55 proc. posiada Nigerian National Petroleum Corp.). To oznacza, że KOV i KI będą miały łącznie 18 proc. bezpośredniego udziału w tej licencji.
Koncesja OML 42 jest jedną z najciekawszych na terenie lądowym Nigerii. Ze wszystkich pól naftowych w szczytowym momencie, w 1974 r., wydobywano około 250 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie. Produkcja z licencji OML 42 w 2004 roku kształtowała się na poziomie ponad 50 tys. baryłek dziennie i ok. 2,3 mln metrów sześciennych gazu ziemnego. Obecnie produkcja z jednego z pięciu pól na OML 42 wynosi 20 tys. baryłek dziennie.

KOV i KI zapłaciły za koncesję w delcie Nigru prawie 1 mld zł

Nigeria posiada jedne z największych na świecie udowodnionych złóż ropy, szacowanych na prawie 40 mld baryłek (przekraczające rezerwy Brazylii czy Kataru). Kraj jest 12. producentem i 8. eksporterem ropy na świecie, a także największym producentem ropy na w Afryce – dzienne wydobycie wynosi obecnie 2,4 mln baryłek. Największym odbiorcą są Stany Zjednoczone (nigeryjski surowiec stanowi 11 proc. kupowanej przez USA ropy).
Kulczyk Investments obok KOV ma w swoim portfelu m.in. firmy Aurelian Oil & Gas oraz Ophir Energy, prowadzące działania w 20 krajach Afryki, na terenie Brunei, Syrii, Polski i na Ukrainie.
Po informacji o przejęciu nigeryjskiej koncesji notowania KOV rosły wczoraj na warszawskiej giełdzie o ponad 11 proc. Za akcję płacono 1,50 zł.