"NBP nie wyklucza udziału w przejmowaniu od zagranicznych grup finansowych ich polskich oddziałów, np. przez udzielenie krajowym podmiotom kredytu na transakcję przejęcia, który mógłby zostać np. spłacony po wprowadzeniu na giełdę odkupionej po promocyjnej cenie spółki.

Niezależnie od tego pomysłu, KNF planuje w najbliższych dniach wysłać do podlegających jej banków list przypominający o 'dobrych praktykach' dotyczących polityki dywidendowej, aby nie dzieliły się zbyt chętnie wypracowanymi zyskami z zagranicznymi podmiotami i zachowały umiar, dzięki któremu polski system bankowy nie może narzekać na niedokapitalizowanie" - powiedział analityk Noble Securities, Łukasz Wróbel.

Inwestorzy w dobrych nastrojach

W efekcie na rynku akcji panował dziś lekki optymizm. Najmocniej spośród dużych spółek w górę poszedł odbijający się od wieloletniego dna kurs akcji GTC (ok. 4,4%), a o ponad 1%. rosły walory PZU, PGE, PKO BP. W Europie Zachodniej po południu inwestorzy z różnym skutkiem zmagali się z nowymi doniesieniami ze strefy euro - w Hiszpanii IBEX wzrósł o 1%., ale niemiecki DAX spadał o ok. 0,7%. "

Bieżące dane makroekonomiczne przestały jednoznacznie wpisywać się negatywne scenariusze ekonomistów, zwałszcza jeśli chodzi o Stany Zjednoczone. Po wtorkowej publikacji sprzedaży detalicznej w USA zdecydowanie powyżej prognoz (+0,6% m/m, oczekiwano +0,1% m/m), w środę podobną niespodziankę sprawił inwestorom odczyt produkcji przemysłowej. Wzrosła ona w październiku o 0,7% m/m, co było wynikiem lepszym zarówno od oczekiwań ekonomistów (0,4% m/m), jak i od odczytu sprzed miesiąca, gdy produkcja skurczyła się o 0,1%" - wyliczył Wróbel.

Analityk dodał, że ciekawą sytuację obserwowaliśmy na rynku surowców, gdzie w parze z umacniającym się dolarem taniały metale przemysłowe i szlachetne, natomiast zdecydowanie w górę szła cena ropy. Po godz. 17 czasu warszawskiego cena baryłki ropy WTI rosła o ponad 2,5% i pierwszy raz od czerwca powróciła powyżej 100 USD. Ostatecznie WIG20 wzrósł w środę o 1,3% do poziomu 2 331,49 pkt., a WIG o 0,5% do poziomu 40 235,39 pkt. Obroty wyniosły 830 mln zł.