Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski podpisał w piątek pozwolenie na budowę mazowieckiego odcinka gazociągu z podwarszawskiej Rembelszczyzny do Gustorzyna k. Włocławka. Budowany przez Gaz-System gazociąg na terenie woj. mazowieckiego będzie miał długość 134 km.

Całe połączenie gazowe między Warszawą, Płockiem i Włocławkiem będzie miało 176 km. Pozostały odcinek leży w granicach woj. kujawsko-pomorskiego.

Na Mazowszu biegnie przez powiaty: płocki, płoński, nowodworski i legionowski. Budowa podzielona jest na trzy etapy: Gustorzyn-Płock, Rembelszczyzna-Płońsk i Płock-Płońsk. Ma się zakończyć w maju 2014 r. Cała inwestycja będzie kosztowała ok. 628 mln zł. Firma uzyskała unijną dotację 121,5 mln zł.

Wzdłuż gazociągu zostanie położony światłowód. Powstaną dwa węzły przesyłu gazu, siedem zespołów zapór i upustów, wraz z drogami dojazdowymi i ogrodzeniem.

Kozłowski podkreślił podczas konferencji prasowej, że inwestycja zapewni bezpieczeństwo energetyczne dla Mazowsza i całej centralnej Polski. Zaznaczył, że bardzo dobrze przygotowana dokumentacja pozwoliła skrócić termin oczekiwania na pozwolenie na budowę.

Gaz-System ma zapewnić przeprowadzenie prac wykopaliskowych na stanowiskach archeologicznych na trasie budowanego gazociągu.

Należący do Skarbu Państwa Gaz-System do 2014 r. chce wybudować ponad tysiąc km nowych gazociągów przesyłowych - głównie w północno-zachodniej i środkowej Polsce oraz na Dolnym Śląsku. Sieć przesyłowa ma m.in. pozwolić na rozprowadzenie w kraju gazu dostarczanego do powstającego w Świnoujściu terminala regazyfikacyjnego LNG.

W 2011 roku Gaz-System ukończył budowę gazociągu Włocławek-Gdynia, tłoczni gazu w Goleniowie oraz tłoczni gazu w Jarosławiu. Jesienią 2011 roku spółka uruchomiła także nowe połączenie międzysystemowe Polska-Czechy, które pozwala na przesył do Polski ok. 0,5 mld m sześc. gazu rocznie.