Decyzja dotyczy odcinka przebiegającego przez powiat białogardzki i koszaliński na terenie województwa zachodniopomorskiego. Odcinek Karlino-Koszalin gazociągu będzie liczył 19,5 km.

Gazociąg Szczecin-Gdańsk o długości ok. 265 km będzie budowany w czterech etapach: Płoty-Karlino, Karlino-Koszalin, Koszalin-Słupsk oraz Słupsk-Wiczlino. Planowany termin zakończenia inwestycji to październik 2013 r. Realizacja tego projektu inwestycyjnego dofinansowana jest kwotą 226,88 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 (POIiŚ).

Z funduszy tego Programu dofinansowane są także gazociągi Gustorzyn-Odolanów(175,45 mln zł), Szczecin-Lwówek (159,26 mln zł), Włocławek-Gdynia (31,96 mln zł), Jeleniów-Dziwiszów (65,1 mln zł), Polkowice-Żary (25,59 mln zł) oraz Rembelszczyzna-Gustorzyn (121,55 mln zł).

Gaz-System jest strategiczną spółką polskiej gospodarki odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Firma zarządza majątkiem o wartości ok. 5 mld zł, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,7 tys. km gazociągów. Jest również właścicielem spółki Polskie LNG, która została powołana do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

Inwestycje Gaz-Systemu są elementem unijnej strategii zbudowania zintegrowanego systemu przesyłowego w naszej części Europy, tzw. gazowego korytarza północ-południe. Zakłada on połączenie powstającego terminalu LNG przez Polskę, Czechy, Słowację, Węgry z terminalem Adria LNG w Chorwacji i ewentualnie z gazociągiem Nabucco, co ma zwiększyć bezpieczeństwo dostaw gazu w tej części Europy. Wartość programu inwestycyjnego spółki na lata 2009-2014, łącznie ze spółką Polskie LNG, to ok. 8 mld zł.

W 2011 roku Gaz-System ukończył budowę gazociągu Włocławek-Gdynia, tłoczni gazu w Goleniowie oraz tłoczni gazu w Jarosławiu. Jesienią 2011 roku spółka uruchomiła także nowe połączenie międzysystemowe Polska-Czechy, które pozwala na przesył do Polski ok. 0,5 mld m sześc. gazu rocznie.

Spółka rozbudowuje również gazociągi na Dolnym Śląsku, które pozwolą na odbiór zwiększonych ilości gazu z kierunku zachodniego. Po rozbudowie systemu, zakończonej w 2011 roku, przez punkt Lasowie na granicy polsko-niemieckiej można transportować do 1,5 mld m sześc. gazu rocznie (obecna przepustowość wynosi 0,9 mld m sześc. gazu rocznie).