Modernizacja gazociągów na terenie Dolnego Śląska umożliwi zwiększenie możliwości importu z kierunku Niemiec o ok. 0,5 mld metrów sześc. rocznie, do łącznej wielkości ok. 1,5 mld metrów sześc. rocznie (obecna przepustowość to 0,9 mld m sześc. gazu rocznie). Ukończenie modernizacji zaplanowano na koniec 2011 r., a udostępnienie zwiększonej przepustowości ma nastąpić od stycznia 2012 roku.

Gaz-System przeprowadził badanie potencjalnego zainteresowania dalszym zwiększeniem przepustowości w punkcie Lasów, w okresie 2016-2025. Do końca września 2011 r. otrzymał zgłoszenia, które potwierdziły duże zainteresowanie rozbudową połączenia. Obecnie są one analizowane, z czasem spółka przedstawi informację o planach rozbudowy systemu przesyłowego w rejonie Dolnego Śląska.

"Duże zainteresowanie nowymi zdolnościami przesyłowymi w Lasowie na granicy polsko-niemieckiej świadczy o tym, że do rozwoju konkurencyjnego kierunku gazu konieczne są odpowiednie zdolności techniczne systemu przesyłowego. Z tego względu inwestycje realizowane przez Gaz-System - budowa ponad 1000 km gazociągów w kraju, połączeń międzysystemowych i terminalu LNG w Świnoujściu - wspierają dalszy rozwój konkurencji na polskim rynku gazu ziemnego i pozwolą na budowę zintegrowanego i efektywnego technicznie systemu przesyłowego" - mówi cytowany w komunikacie prezes Gaz-Systemu Jan Chadam.

Umowy o świadczenie usługi przesyłania paliwa gazowego zawarte zostały z: Ferox Energy Systems, Zakłady Chemiczne Police, PKN Orlen, Vitol, Handen, VNG Energie Czech a.s., VNG Slovakia, GDF Suez Belgium, GDF Suez Natural Gas Sales and Purchase Hungaria, GDF Suez, ZA Puławy, Anwil, Poltransgaz, G.EN Gaz Energia, VNG Polska, VNG AG, VNG Austria, ENTRADE Grupa, POGC Trading, CP Energia, KRI Marketing & Trading, BP Gas Marketing Limited, PGNiG, FORTUM Power and Heat Polska, ZAK, RWE Polska oraz Polenergia.

Gaz-System jest strategiczną spółką odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Firma zarządza majątkiem o wartości ok. 5 mld zł, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,7 tys. km gazociągów. Jest również właścicielem spółki Polskie LNG, która została powołana do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

Inwestycje Gaz-Systemu są elementem unijnej strategii zbudowania zintegrowanego systemu przesyłowego w naszej części Europy, tzw. gazowego korytarza północ-południe. Zakłada on połączenie powstającego terminalu LNG przez Polskę, Czechy, Słowację, Węgry z terminalem Adria LNG w Chorwacji i ewentualnie z gazociągiem Nabucco, co ma zwiększyć bezpieczeństwo dostaw gazu w tej części Europy. Wartość programu inwestycyjnego spółki na lata 2009-2014, łącznie ze spółką Polskie LNG, to ok. 8 mld zł.

W 2011 roku Gaz-System ukończył budowę gazociągu Włocławek-Gdynia, tłoczni gazu w Goleniowie oraz tłoczni gazu w Jarosławiu. Jesienią 2011 roku spółka uruchomiła także nowe połączenie międzysystemowe Polska-Czechy, które pozwala na przesył do kraju ok. 0,5 mld m sześc. gazu rocznie.