Każdy pewnie chciałby mieć głowę zaprzątnięta zmartwieniem polegającym na tym, że nie wie jak zainwestować posiadane nadwyżki finansowe. Rozwiązań jest przynajmniej kilka – oceńmy atrakcyjność tych najpopularniejszych, czyli giełdy, funduszy inwestycyjnych czy lokaty bankowej.

Na co zwrócić uwagę, jakie są haczyki poszczególnych form inwestowania i jakich stóp zwrotu możemy się spodziewać?

Smykałka do ryzyka i dużo wolnego czasu? Inwestuj na giełdzie!

Rządowy program „Akcjonariatu Obywatelskiego” umożliwia skorzystanie z okazji i zainwestowanie w największe firmy, których głównym udziałowcem jest Skarb Państwa. Zazwyczaj oferty te są „skazane na sukces” głównie ze względu na fakt, że prywatyzowane są przysłowiowe kury znoszące złote jaja, takie jak w ostatnim czasie – PZU, JSW czy wcześniej PKO Bank Polski. Przykładowo, zeszłoroczna akcja prywatyzacji PZU pozwoliła zarobić około 20% przy szybkiej odsprzedaży walorów! Oczywiście oferta na rynku wtórnym również jest przeogromna – można swoje środki dowolnie ulokować posiadając rachunek maklerski, który w sporej liczbie przypadków jest prowadzony bez opłat. Należy pamiętać o tym, że ewentualny zysk na giełdowym parkiecie podlega opodatkowaniu w wysokości 19%, zaś transakcje przeprowadzane na rachunku maklerskim obarczone są prowizją wynoszącą zazwyczaj kilka złotych per sztuka.

Niech profesjonaliści inwestują za Ciebie – oferta funduszy inwestycyjnych

Jeśli nie czujemy się jednak nazbyt pewnie w samodzielnym inwestowaniu w wybrane spółki (nieodpowiednia dywersyfikacja portfela inwestycyjnego skutkować może nawet utratą sporej części środków), pomocnym rozwiązaniem takiej bolączki może okazać się opcja wyboru profesjonalistów, czyli nabycie jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Ciekawą propozycją są supermarkety funduszy, gdzie można nabyć znakomitą większość dostępnych w kraju funduszy – co ważne bez opłaty za zakup! Przy takim rozwiązaniu trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że w tzw. międzyczasie pobierane sa opłaty za zarządzanie, zaś przy umarzaniu rejestru funduszy naliczona zostanie opata za ich odkupienie. Nie unikniemy również konieczności odprowadzenia podatku, podobnie jak przy bezpośrednich giełdowych inwestycjach, od zysków kapitałowych – tzw. Belki. Jednym z najlepszych funduszy na przestrzeni 2010 i 2011 roku okazał się TFI Allianz – akcyjne fundusze umożliwiły uzyskanie nawet 30% zysków!

Lokaty bankowe – koniecznie z dzienną kapitalizacja odsetek!

Wybór spośród dostępnych aktualnie na rynku ofert lokat bankowych może spowodować niemały ból głowy. Hitem ostatnich miesięcy sa propozycje, gdzie odsetki naliczane są codziennie. Dzięki temu nasze zyski mogą pozostać nieopodatkowane! Ważne aby zmieścić się w odpowiednim przedziale kwotowym pojedynczej lokaty. Przykładowo w jednej z najkorzystniejszych obecnie lokat na rynku – „Lokacie Doskonałej” Santander Consumer Bank kwoty z przedziału do 16 000 zł deponowane na okres dwóch lat mogą przynieść sumarycznie nawet 13% zysku brutto! Jak to możliwe? Otóż nominalne oprocentowanie lokaty w skali roku wynosi 5,05%, co odpowiada zyskowi 6,56% rocznie na klasycznej lokacie objętej opodatkowaniem! Jeden klient może założyć nawet 14 takich lokat, co powinno skonsumować również te większe oszczędności, które chcemy korzystnie ulokować!

Sprawdź co banki oferują w lokatach zakładanych na 6 miesięcy!

Wszystko lepsze niż „skarpeta” albo trzymanie na nieoprocentowanym ROR?!

Sposobów na korzystne ulokowanie posiadanych nadwyżek finansowych jest wiele. Niestety większość z nich albo obarczona jest ryzykiem albo podlega opodatkowaniu. Z tego punktu widzenia najpewniejszym, a zarazem najbardziej optymalnym pod kątem podatkowym rozwiązaniem jest oferta lokat bankowych z codzienną kapitalizacją odsetek. Kilkuprocentowy roczny zysk pozwala nam na zachowanie wartości naszych oszczędności a nie „zjedzenie” ich przez inflację, gdy trzymamy je w „skarpecie” albo na nieoprocentowanym koncie osobistym. Pamiętajmy – nikt nie zatroszczy się o nasze domowe finanse, jeśli my sami się nimi nie zainteresujemy! Otwarcie lokaty bankowej nie wiąże się z żadnymi opłatami – za prowadzenie rachunku lub temu podobnymi – zatem jeśli chcemy, aby ciężko odłożone środki procentowały, nie pozwólmy by marnowały się bezużytecznie w kopercie albo na rachunku bieżącym… Pomocne zawsze może okazać się wsparcie usługami bezpłatnej porównywarki lokat – w kilka chwil poznamy atrybuty interesujących propozycji depozytowych – zyskać można naprawdę wiele!