"Jestem pewna, że następna transza pomocy dla Grecji zostanie wypłacona w październiku" - powiedziała minister Austrii Maria Fekter tuż przed rozpoczęciem trwającego od rana posiedzenia eurogrupy we Wrocławiu. Dopiero koło 12.30 dołączą do nich ministrowie pozostałych państw UE, w tym współgospodarz minister Jacek Rostowski.
Fekter dodała, że porażka, czyli ogłoszenie niewypłacalności Grecji, "zbyt dużo by kosztowało". Zastrzegła, że dopiero jeśli się okaże, że "droga, którą idziemy, jest znacznie droższa niż alternatywa, to musimy myśleć o alternatywach, ale teraz to nie ma miejsca".
Grecki minister finansów Evangelos Venizelos zapewnił, że "intencją jest osiągnięcie celów budżetowych w tym roku i w przyszłym roku, bez opóźnień i bez odstępstw".
Spotkanie we Wrocławiu odbywa się w kluczowym momencie. Pomimo porozumienia na szczycie strefy euro 21 lipca w sprawie drugiego pakietu pomocy dla Grecji, wielu inwestorów i graczy na rynkach finansowych obawia się, że Grecja zbankrutuje.
O powadze chwili i obawach, jakie budzi wpływ ewentualnego upadku Grecji na światowy system bankowy, świadczy obecność we Wrocławiu, po raz pierwszy w historii na posiedzeniu ministrów UE, amerykańskiego sekretarza skarbu Timothy Geithnera. Wchodząc na spotkanie nie złożył żadnej deklaracji dla prasy. Agencja Reuter donosi, że Geithner na spotkaniu strefy euro naciskał na zwiększenie siły Europejskiego Instrumentu Stabilizacji Finansowej (EFSF) przez tzw. lewarowanie, tak by zwiększyć wydajność funduszy i by był on gotowy na ratowanie Włoch i Hiszpanii.
Europa musi zdecydować, czy chce dalej ratować Grecję
Rząd grecki przyznał, że ma środki na wypłatę pensji dla urzędników tylko do października. Europa musi więc zdecydować, czy chce dalej ratować Grecję przelewając kolejną ośmiomiliardową transzę pomocy, mimo że Atenom nie udaje się spełnić wszystkich narzuconych jej w zamian za wsparcie ostrych reform w planie naprawczym, czy też, jak sugerują niektórzy - wybrać kontrolowane bankructwo, czyli ogłoszenie niewypłacalności i restrukturyzację greckiego długu.
Minister Rostowski ma spotkać się na bilateralnej rozmowie z Geithnerem o godzinie 11.00. Nie bierze udziału w posiedzeniu eurogrupy, potwierdziła PAP rzeczniczka prasowa MF.
W trwającym do soboty nieformalnym posiedzeniu weźmie udział szef EFSF Klaus Regling, a także David Lipton, pierwszy wicedyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a także przedstawiciele unijnych instytucji: Przewodnicząca komisji gospodarczej i monetarnej w Parlamencie Europejskim Sharon Bowles, komisarze Michel Barnier (rynek wewnętrzny i usługi) i Olli Rehn (odpowiedzialny za sprawy gospodarcze i walutowe), prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet i prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Philippe Maystadt.