Pośrednicy chcą sprzedawać długoterminowe plany oszczędzania, produkty inwestycyjne, obligacje. To ich lekarstwo na spowolnienie gospodarcze. Część doradców obawia się, że kolejna fala kryzysu może sprawić im gigantyczne kłopoty.
Gdyby banki przykręciły kurek z kredytami, doradcy finansowi z dnia na dzień straciliby podstawowe źródła przychodu. Dlatego dmuchają na zimne i już teraz część z nich wprowadza do swojej oferty nowe produkty, dzięki którym będą mogli zdobywać klientów nawet w czasach kredytowej posuchy.
Home Broker zaproponował osobom korzystającym z pośrednictwa przy zakupie nieruchomości, by opłatę, jaką ponieśliby z tego tytułu, zamienili na inwestycję. – Kwota, jaką zrówno kupujący, jak i sprzedający zapłaciliby za pośrednictwo, staje się tzw. składką inicjującą w produkcie regularnego oszczędzania. Nie dość więc, że kupuje mieszkanie de facto bez prowizji, to jeszcze buduje kapitał na przyszłość – mówi Damian Milibrand, prezes Home Broker. Inwestycja ma formę produktu strukturyzowanego, w którym zysk zależy od wyniku strategii inwestycyjnej. Ubezpieczony zobowiązany jest kontynuować wpłaty przez 15 lat.
Nowe sposoby na zwiększenie sprzedaży szykuje też pośrednik w kredytach samochodowych PDK Fiolet. Firma chce rozszerzać swoją działalność w internecie. – W najbliższym czasie zamierzamy wprowadzić nową usługę dla klientów planujących zakup samochodu – mówi Katarzyna Nosalik z PDK Fiolet. Jednak na razie nie chce zdradzać szczegółów.
Aspiro, czyli pośrednik należący do grupy BRE Banku, po tym jak rozbudował ofertę kredytów hipotecznych, ma zamiar zająć się na większa skalę sprzedażą innego rodzaju pożyczek.
– W najbliższym czasie będziemy intensyfikować działania dotyczące kredytów dla firm, przyjdzie także czas na kredyty samochodowe na auta używane oraz rozwój oferty w sektorze kredytów niezabezpieczonych – zapowiada zarządzający sprzedażą w Aspiro Robert Kachnowicz.
W inną stronę idzie Xelion. Spółka wystąpiła do Komisji Nadzoru Finansowego o zgodę na prowadzenie działalności maklerskiej.
– Dzięki temu nasi klienci uzyskają dostęp do kolejnych produktów, m.in. możliwości inwestowania w akcje, obligacje czy ETF-y – mówi prezes Xeliona Adam Niewiński. Nie wiadomo jednak, kiedy pozwolenie zostanie wydane.
Z danych Związku Firm Doradztwa Finansowego wynika, że w pierwszym półroczu wartość kredytów udzielonych przez pośredników wyniosła nieco ponad 8,5 mld zł.
Liderem rynku wciąż pozostaje Open Finance, kolejne miejsce zajmują Expander i Home Broker. W ubiegłym roku sprzedali oni pożyczki za 5,7 mld zł. Z kolei Xelion, który nie należy do ZFDF i nie raportuje swoich wyników w ten sam sposób co inni doradcy, podał, że suma aktywów, jaką zarządza, wynosiła na koniec II kwartału 1,7 mld zł. W tym samym czasie zysk netto spółki wyniósł 1,1 mln zł wobec 400 tys. zł rok wcześniej.