Awansowaliśmy z 12. na 6. miejsce w rankingu krajów najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie przygotowanym przez Konferencję Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju.

Ten skok od razu zaprocentował większą liczbą napływających do nas inwestycji zagranicznych. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych pozyskała 35 projektów o łącznej wartości 961,8 mln euro – to o 164 proc. więcej w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. – Oczekujemy, że do końca roku kwota ta wzrośnie jeszcze o 10 proc. – mówi Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ.

Zagranicznych inwestorów przyciąga stabilność ekonomiczna Polski i wielkość rynku wewnętrznego. – A także bliskość największych rynków europejskich oraz dostęp do tańszych niż gdzie indziej specjalistów – wylicza Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Banku.

W tej chwili PAIiIZ pracuje nad 172 nowymi projektami o łącznej wartości 6,4 mld euro. Jeśli udałoby się je pozyskać, oznaczałoby to utworzenie w ciągu kilku lat 40 tys. nowych miejsc pracy. Jak zauważa Marek Łyżwa, członek zarządu PAIiIZ, Polską interesują się firmy z pierwszej setki największych na świecie, jak m.in. General Electric, które w dłuższej perspektywie mogłoby zainwestować u nas 20 mld dolarów.

Nadal inwestować w naszym kraju chce włoski Indesit, dla którego polska strefa produkcyjna należy do najważniejszych. – Nosimy się z zamiarami jej rozszerzenia. Chcielibyśmy zbudować nowe zakłady w Łodzi, w których mogłyby powstawać okapy kuchenne oraz plastikowe komponenty do produkcji sprzętu w naszych polskich fabrykach – mówi Zygmunt Łopalewski z Indesit Company Polska Sp. z o.o, która rocznie wytwarza w Polsce 3,3 mln AGD. I deklaruje, że łączna wartość inwestycji mogłaby wynieść ponad 100 mln zł, a liczba nowych miejsc pracy wynieść ponad 500.

Wśród nowych kontrahentów najliczniej reprezentowana jest jednak branża badawczo-rozwojowa i usług nowoczesnych – pochodzi z niej 36 projektów. Co ciekawe w tym segmencie inwestują koncerny z Indii, kraju uznawanego za światowe centrum outsourcingu.

Na drugim miejscu jest motoryzacja z 30 projektami, a na trzecim przemysł maszynowy, który może przyciągnąć do kraju 16 nowych inwestycji.

Wśród najcenniejszych, pod kątem nakładów finansowych, tegorocznych inwestycji, które już na pewno zostaną zrealizowane, jest ta należąca do Uflex – indyjskiego producenta folii do pakowania żywności. Za 65 mln euro wybuduje on zakład we Wrześni, gdzie zatrudnienie znajdzie 130 osób. Nieco mniej, bo 37,5 mln euro, zainwestuje japoński producent słodyczy Lotte, obecny właściciel marki E.Wedel, który w Świdnicy wybuduje fabrykę, w której rozpocznie produkcję pod swoją marką, dając tym samym pracę 100 osobom.

Jak podkreśla Aleksandra Sikora, kierownik komunikacji marki, E.Wedel Polska może być przyczółkiem dla Japończyków w Europie. Dlatego jak zauważają eksperci, niewykluczone są kolejne projekty tej firmy w naszym kraju. Branża spożywcza jest zresztą tą, która coraz bardziej przyciąga inwestorów zagranicznych. Dowodem na to może być chęć wybudowania za 15 mln euro przez firmę CSM fabryki dodatków piekarniczo-cukierniczych w Nowej Soli.