Przeciętna firma poświęca rocznie 325 godz. na wypełnianie dokumentacji podatkowej, a podatki pochłaniają 42,3 proc. zysków. Mimo to mały i średni biznes wytwarza 60 proc. PKB

Przez najbliższych kilkanaście dni będziemy publikować materiały, w których opiszemy przykłady nieżyciowych przepisów i biurokracji hamującej rozwój przedsiębiorstw.
Pokażemy, na jakie przeszkody natykają się małe i średnie firmy na każdym kroku swojej działalności – od momentu rejestracji aż do czasu ewentualnej likwidacji.
W ramach prowadzonej wspólnie z ZPP i Fundacją FOR akcji postaramy się przekonać polityków, że fundamentalne zmiany w przepisach i podatkach opłacą się nie tylko firmom, lecz również państwu, obywatelom i tym samym całej gospodarce.
Oto postulaty, które będziemy rozwijali i konkretyzowali w najbliższych tygodniach. Prosimy też naszych czytelników o nadsyłanie własnych przemyśleń na ten temat na adres: pp@infor.pl

1. Uproszczenie prawa gospodarczego

Tendencje do nieustannego komplikowania prawa spowodowały, że obecnie jest ono nieczytelne, niejednoznacznie interpretowane, a jednocześnie łatwiej w nim o nadużycia.

2. Szybsze rozstrzyganie sporów sądowych

Udręką przedsiębiorców są ciągnące się spory gospodarcze – obecnie proces trwa średnio 830 dni i wymaga spełnienia 38 procedur.

3. Uproszczenie systemu podatkowego

Podatek musi być łatwy do policzenia, a prawo i jego interpretacje nie mogą być nieustannie zmieniane. Prosty podatek to mniejsze koszty jego poboru. Obecnie na same płatności podatków przeciętny przedsiębiorca poświęca rocznie 325 godzin.

4. Obniżenie kosztów pracy

Opodatkowanie pracy to podatek najgorszy z możliwych, bo zniechęca do zatrudniania pracowników. To jemu zawdzięczamy wysokie bezrobocie, niską konkurencyjność i szarą strefę.

5. Ograniczenie obowiązków biurokratycznych

Samo zarejestrowanie firmy w Polsce wymaga przeciętnie przejścia przez 6 procedur. Później jest tylko gorzej – każdy przedsiębiorca wypełnia gigantyczną ilość różnego rodzaju dokumentów, które musi wysyłać rządowi i jego agendom.

6. Poddanie rzeczywistej kontroli sądowej decyzji urzędników skarbowych

Gdy urzędnik skarbowy wydaje decyzję, automatycznie otrzymuje ona status wykonalności i dopiero później przedsiębiorca ma prawo zaskarżyć ją przed sądem. To łamanie podstawowych praw człowieka.

7. Stabilność prawa

Zamiast działać, przedsiębiorstwa muszą śledzić dzienniki ustaw. Lepsze jest treściwe, stałe, choć trochę gorsze prawo niż to nieustannie doskonalone.

8. Likwidacja barier inwestycyjnych

Na wydanie zezwolenia budowlanego polskie firmy czekają przeciętnie dziesięć miesięcy. W tym czasie muszą przejść przez 32 procedury.
Piszcie pod: pp@infor.pl
Ile czasu, pieniędzy i nerwów kosztuje prowadzenie biznesu w Polsce / DGP