"Wyniki badania przeprowadzonego w II kw. br. dają niejednoznaczny obraz, co do kierunku zmian sytuacji ekonomicznej sektora przedsiębiorstw. Z jednej strony kondycja firm poprawiła się, równocześnie część analizowanych wskaźników, zwłaszcza o charakterze prognostycznym, zaczęła się stabilizować, co może sugerować wyhamowanie tempa wzrostu" - napisano w raporcie.
"W II kw. respondenci nieco lepiej niż w I kw. ocenili swoją sytuację, czemu sprzyjał wzrost poziomu marż, spadek bariery popytowej oraz zwiększenie stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych. Jednocześnie pogorszyły się oceny ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju. Przedsiębiorcy obawiają się przy tym, że w perspektywie najbliższego roku może nastąpić dalsze pogorszenie koniunktury. Pesymizm ocen i prognoz sytuacji w kraju wzrósł w przeważającej większości branż i klas, ale najbardziej tam, gdzie sytuacja własna przedsiębiorstw została uznana za gorszą niż rok temu lub poprawiła się w niewielkim stopniu" - dodano.
"Przedsiębiorstwa mniej optymistycznie oceniły spodziewane zmiany własnej kondycji w perspektywie najbliższego kwartału. Nastąpiło to jednocześnie ze spadkiem optymizmu w przewidywaniach popytu, w tym zarówno krajowego, jak i zagranicznego. Wskaźniki prognoz popytu oraz produkcji stabilizują się nieco powyżej swojej długookresowej średniej, co sugeruje wzrost produkcji na dobrym, ale nierosnącym poziomie" - napisano w raporcie.
Z badania wynika, że oczekiwania inflacyjne osłabły.
"Wyraźnie osłabiły się oczekiwania inflacyjne, pozostając jednak na podwyższonym poziomie. Jako największy problem ankietowani wciąż wskazują wysokie ceny surowców i komponentów, ale w ślad za spadkiem oczekiwań inflacyjnych zmniejszyła się skala tego rodzaju trudności. W efekcie przedsiębiorstwa rzadziej deklarują przeprowadzenie podwyżek cen w III kw. br." - napisano w raporcie.
"Wzrost inflacji zwiększył naciski pracowników na podwyższenie wynagrodzeń. Na tle danych historycznych skala presji placowej jest nadal umiarkowana, choć wyższa niż w 2008 r. Planowany wzrost wynagrodzeń na III kw. będzie w efekcie wyższy niż w II kw., ale skala podwyżek pozostanie poniżej swojej długookresowej średniej. Przedsiębiorstwa wskazują na możliwość zwiększenia płac w nieco dalszej perspektywie" - dodano.