Niedługo rozpocznie się sezon wakacyjny, a wraz z nim „migracje” wakacyjne części z nas. Wiele z wakacyjnych destynacji jest odległych o kilka godzin lotu, a niektóre nawet kilkanaście. Tak długi czas w fotelu lotniczym wcale nie musi oznaczać wielkiego zmęczenia – wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach aby wysiąść z samolotu wypoczętym i gotowym do wakacji.

1. Pij dużo wody

W samolocie bardzo łatwo o oznaki odwodnienia. Powietrze wewnątrz kadłuba jest klimatyzowane i przez to dość suche, dlatego trzeba się odpowiednio nawodnić. Jedna butelka wody serwowana przez personel pokładowy może nie wystarczyć na długi lot, dlatego warto zakupić w strefie bezcłowej wodę lub niskosłodzone napoje. W rejsach trwających ponad 8 godzin, większość linii lotniczych umieszcza na pokładzie dodatkowy, samoobsługowy „barek” z wodą, herbatą lub kawą. Napojów alkoholowych i gazowanych, które wzmagają efekt odwodnienia na pokładzie samolotu, lepiej unikać.

2. Jedz lekkie potrawy

Uczucie dyskomfortu podczas lotu wzmagać może zła dieta. Lecąc na dużych wysokościach gazy tworzące się w organizmie człowieka zwiększają objętość o jedną trzecią, co może powodować dyskomfort. Nie warto więc objadać się słodyczami i orzeszkami zakupionymi na lotnisku. Przed podróżą można zaopatrzyć się w świeże owoce (o ile nie jest to zabronione przez przepisy danego przewoźnika i kraju). Zjedzenie jabłka, banana, czy pochrupanie surowej marchewki, sprawi, że samopoczucie podczas lotu będzie znacznie lepsze.

3. Włóż wygodną odzież

Podczas lotu Twoja wygoda jest bardzo istotna. Lepiej założyć luźne, niekrępujące ruchów ubranie. Podczas lotu warto również zdjąć buty a na długie przeloty założyć specjalne, odpowiednio uciskające skarpetki, które zapobiegną efektowi opuchniętych stóp/łydek. Taką bieliznę można kupić w dobrych sklepach lub bezpośrednio w strefie wolnocłowej większości lotnisk.

4. Spakuj się mądrze

Niezależenie od linii lotniczej, którą zamierzasz podróżować – upewnij się jaki obowiązuje limit bagażu w Twoim rejsie. Większość przewoźników stosuje obecnie tzw. sztukowy system. Można zatem przyjąć, iż Twój bagaż nadawany do luku bagażowego nie powinien przekraczać 20-23 kilogramów, zaś kabinowy to 1 sztuka o maksymalnej wadze około 6-8 kg. Pamiętaj! Jeśli w planie masz podróż tzw. „tanimi liniami” – te wartości mogą znacząco się różnić.

5.Ubezpiecz się

Wielu z nas martwi się czy nasz bagaż doleci wraz z nami. Czy nie zostanie opóźniony podczas przesiadki? Jest na to rada – mądrze się spakuj i zadbaj o dobre ubezpieczenie podróżne, które będzie chronić nie tylko Ciebie i Twoich bliskich ale również Wasz bagaż. Z doświadczenia proponuję spakować do bagażu podręcznego choćby bieliznę na zmianę, dodatkową parę spodni, koszulkę i przybory higieny osobistej (w ramach limitów określonych przez przewoźników i UE). W przypadku opóźnienia dostarczenia głównego bagażu, ubezpieczyciel oraz przewoźnik zrefundują Twoje niezbędne zakupy.

6. Ruszaj się i spaceruj po pokładzie

Podczas lotu bardzo ważne jest zapewnienie właściwego krążenia krwi. Długie siedzenie w jednej pozycji sprzyja powstawaniu zatorówi może stać się przyczyną poważnych komplikacji. W dostępnych na pokładzie czasopismach opisanych jest wiele ćwiczeń, które można wykonywać siedząc lubspacerując po pokładzie samolotu.Skorzystajmy z nich. Najważniejsze jest, aby przynajmniej raz na godzinę wstać, przeciągnąć się i przejść tam i z powrotem wzdłuż pokładu.

7. Zrelaksuj się

Dla części podróżnych latanie wiąże się ze stresem, zwłaszcza kiedy przelot ma potrwać parę godzin lub wymagana jest przesiadka lub zmiana terminala. Przed wejściem na pokład spróbuj zrelaksować się, bo stres tylko wzmaga dyskomfort podróży. W przypadku bardzo długiego lotu, warto się przespać, aby czas szybciej minął. Nie martwmy się... personel pokładowy obudzi nas delikatnie przed rozpoczęciem zniżania do lądowania.

BARTOSZ SUJKA www.lataj.pl